Національна дитяча спеціалізована лікарня
   «ОХМАТДИТ»     МОЗ України
 
Головна Про лікарню Цікаво Тендерний
комітет
Новини Антикорупція Контакти
 

Значення сну для новонародженої дитини переоцінити неможливо. Адже сон, як всім добре відомо, – це здоров’я. А ще це – природній біомаркер роботи мозку. У разі, якщо в дитини траплялись загрозливі життю стани, причини яких нез’ясовані, саме у Дитячій Лабораторії Сну в НДСЛ «ОХМАТДИТ» є можливість повного обстеження систем життєвих процесів дитини під час сну. Це, серед іншого, допомагає провести профілактику страшних випадків у майбутньому. Один з них – синдром раптової дитячої смерті (СРДС). Так називають раптову смерть практично здорової дитини у віці до 1 року в результаті припинення дихання та зупинки серця, причину яких не вдається встановити прижиттєво (при патологоанатомічній експертизі). СРДС – не захворювання, а посмертний діагноз, який виставляється у випадку, коли ні результати розтину, ні аналіз медичної карти дитини не дають можливості встановити причину передчасної смерті. Іноді цей синдром ще називають «смертю в колисці» або смертю без причини. Тим не менш, існують причини, або чинники ризику для розвитку цього маловивченого явища, і батьки, виключивши їх зі свого життя, можуть зберегти дитині життя і здоров’я.

Випадки раптової смерті серед немовлят відомі давно, але пояснення їм не знайдено до цього часу, незважаючи на те, що над цією проблемою працюють вчені всього світу. Виключити ймовірність раптової смерті немовляти повністю, на жаль, неможливо, оскільки до кінця не вивчені причини її виникнення. Але знизити до мінімуму ризик виникнення «смерті в ліжечку» можна і потрібно.
Значну ступінь ризику виникнення раптової загибелі майбутньої дитини закладає матір у період вагітності. Шкідливі звички (куріння, вживання наркотиків та алкоголю), нехтування лікарським наглядом під час вагітності приводять до тих змін у плода, які потім можуть стати причиною СРДС.
Причини СРДС: затримки дихання (апное), порушення серцевого ритму (аритмії, загрозливі для життя), вік дитини 2-4 місяців, діти з масою тіла при народженні менше 2 кг, спадковість (в сім’ях, що втратили дитину від СРДС ризик в 7 разів вище). Серед перинатальних факторів, що впливають на СРДС: порядковий номер та інтервал вагітності, інтервал, вік матері. Впливають і соціальні фактори ризику: алкоголізм, наркоманія, мало освіченість батьків.

У 2016 Лабораторія дитячого сну, вже маючи чимало успішних досліджень у науковому доробку, розширюється до «Кабінету комплексного нейромоніторингу з дитячою лабораторією сну». Зараз тут проводиться багатоканальний ЕЕГ-моніторинг, церебральна оксиметрія за технологією параінфрачервоної спектроскопії (NIRS) та полісомнографія. Унікально, що саме тут досліджуються снозалежні дихальні розлади та особливості формування сну у передчасно народжених дітей за допомогою методу полісомнографії, який визнаний золотим стандартом дослідження сну.
Лікарі з Німецького товариства дитячої та підліткової Медицини радять дотримуватись цих нескладних правил, щоб сон вашої дитини вночі був гарантовано безпечним та зручним:

1. Дитину треба вкладати засинати в положенні на спині (тобто горілиць), а не на животі, чи на боці. Дитина має знаходитися в окремому дитячому ліжечку в тій же кімнаті, що і ви.

2. Температура в приміщенні не повинна бути надто високою чи низькою. Свіже повітря. Куріння в приміщенні заборонене.

3. Дитина повинна бути одягнена в зручний нічний одяг з натуральної тканини. Бажано використовувати спальний мішок з вузькою прилягаючою верхньою частиною і просторою частиною для ніг. Це ускладнить перевертання малюка на живіт, а також запобігне перегріву через закутування в ковдри.

4. Робіть всі щеплення.

5. Вигодовуйте малюка грудним молоком до 6 місяців.

Фото: Тетяна Кулькова

Залишити коментар

*