Чи можна вижити, коли відмовили нирки, серце і легені?


Жовтень 6 / 2021

Це незвичайна історія 2-річної дівчинки Злати, що потрапила до Охматдиту.

В середині липня батьки Злати звернулися до приватної клініки. Все починалось як звичайне харчове отруєння. В Охматдит дитина потрапила на 4 добу хвороби, оскільки інфекція спричинила гостру ниркову недостатність із необхідністю проведення діалізу. Наступним ураженим органом стали легені – пневмонія. Весь час батьки були поруч із дитиною, і відмітка сатурації на позначці 50% попри адекватну терапію була подібна до вироку. У такому випадку була лише одна надія — апарат екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО), що дозволяє тимчасово заміняти функції легень та серця.

Завідувач відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій Олександр Урін Саша Урин вкотре пішов за принципом: якщо є шанс, ми ним скористаємось. Телефонний дзвінок Андрію Висоцькому Andrey Vysotskyi — лікарю-анестезіологу, що спеціалізується на екстракорпоральній терапії, перервав плани на відпустку останнього. Він лишився, щоб рятувати дівчинку.Апарат ЕКМО та витратні матеріали надали колеги з Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, дякуємо вам!За останні півроку його почали використовувати в Охматдиті для важких пацієнтів і допомогли 4 пацієнтам без шансу на життя за умов звичайного лікування. Злату під’єднали до ЕКМО. 12 діб невизначеності і щоденного хвилювання, хірургічно накладена трахеостома, діагностичні бронхоскопії, і щє один «подарунок» — токсичний кардит. Якщо простіше – серце працювало менш ніж на половину норми.

Лікарі зізнаються: для цього випадку залучили таку кількість фахівців, що навіть перелічити усіх буде майже неможливо. Важкість випадку в тому, що це було не ізольоване ураження легень, а мультисистемне ураження. Тож полікувати Злату можна було лише комбінацією факторів: поєднати ЕКМО та замісну ниркову терапію. Фахівці Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України працювали пліч-о-пліч з Охматдитом заради порятунку дитини.

Дитячий хірург відділення діагностики Ванда Малінецька постійно консультувала та проводила бронхоскопію, вся команда відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій працювала невпинно. З ними — й медсестри, що добами виконували свій професійний та людський обов’язок… Адміністрація лікарні в критичні моменти здіймалася посеред ночі, команда залишалися на роботі понаднормово. Такий технологічний вид меддопомоги розвивається в клініці нещодавно. Генеральний директор Володимир Жовнір, медичний директор Сергій Чернишук Serhiy Chernyshuk разом з командою медиків Охматдиту взяли курс на розвиток даного напрямку в лікарні. Що доводить просте твердження – в будь-якій методиці головне — це команда людей.А відповідь на питання «Чи можна вижити, коли відмовили нирки, серце і легені?» – проста і лаконічна:ТАК!

Зараз критичні моменти — позаду. В середині вересня дівчинку виписали. Злата вже давно не на ЕКМО і навіть не на ШВЛ, нещодавно вперше за 2 місяці почула свій же голос і від несподіванки розплакалася.«Тепер мене чують», — зраділа маленька Злата.

Ми були поруч увесь цей час, Злато. У тебе попереду ще реабілітація та спостереження. Та Охматдит з радістю прощається з тобою: завжди будь здоровою!