Допомога новонародженим дітям: як працювала неонатологічна служба Охматдиту під час активних бойових дій біля Києва


Жовтень 7 / 2022

Лікарня НДСЛ «Охматдит» має потужну неонатологічну службу, яка складається з чотирьох відділень:

  • Відділення інтенсивної терапії новонароджених з виїзною неонатологічною бригадою;
  • Відділення інтенсивного виходжування та ранньої реабілітації дітей з перинатальною патологією з кабінетом катамнестичного спостереження;
  • Відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей з кабінетом комплексного нейромоніторингу та дитячою лабораторією сну;
  • Відділення хірургії новонароджених.

Усі ці відділення рятують новонароджених діток з різних регіонів України, борються за їх життя та здоров’я. З 24 лютого усій лікарні довелося зіштовхнутися з новим викликом — повномасштабним вторгненням росії в Україну. Медикам неонатологічної служби необхідно було забезпечити захист найменших наших пацієнтів.

Для цього вони облаштували підвальні приміщення, аби надавати медичну допомогу в безпечніших умовах.

Перші місяці війни медики працювали 24/7. У відділеннях організували вахтовий метод роботи. До неонатальної служби Охматдиту продовжували доставляти дітей з пологових будинків столиці, Київської області та сусідніх регіонів. До Охматдиту прибували також діти з територій Чернігівщини, Сумщини, Київщини, які тимчасово знаходилися під окупацією. За перші два місяці війни неонатологічна служба прийняла понад 100 нових пацієнтів. Усім їм була надана необхідна висококваліфікована медична допомога. Усі діти вижили.

Попри всі виклики, лікарям вдалося зберегти «золоті» стандарти виходжування новонароджених та передчасно народжених дітей. Було збережено сімейно-орієнтовану та сімейно/інтегровану моделі надання медичної допомоги. Збережено централізовану подачу лікувальних газів, умови температурного комфорту дитини, повноцінного інфекційного контролю.

Зусиллями медиків були збережені усі базові та високоспеціалізовані технології: тепловий захист малюка, грудне вигодовування, профілактика болю та дискомфорту, режим тиші який порушувався лише сигналами повітряної тривоги, профілактика нозокоміального інфікування за міжнародними стандартами, парентеральне харчування, усі види респіраторної підтримки, технологіі комплексного нейромоніторингу.

У відділенні інтенсивної терапії новонароджених отримала лікування дитина з двобічним хілотораксом, пацієнт з хілоперитонеумом, що важив менше кілограму, дитина з множинними вродженими вадами розвитку, з вродженою вадою кишківника, дитина, що важила 750 гр та інші.

За перший тиждень війни в умовах відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей проведено дві нейрохірургічні операції з дисфункції шунтів, 4 операції лазерної коагуляції сітківки у глибоко недоношених дітей з ретинопатією.

У відділенні інтенсивного виходжування та ранньої реабілітації новонароджених з перинатальною патологією двом новонародженим проведено нейрохірургічні втручання: накладання зовнішнього вентрикулярного дренажу тавстановлення резервуару «Омайя».

Спеціалісти відділення хірургії новонароджених за перші три місяці війни пролікували 103 дітей, виконали 125 оперативних втручань. У березні відділення переїхало в новий корпус лікарні. Лікарями згідно плану міжнародних та лікарняних конференцій було успішно організовано та проведено 3 конференції з міжнародною участю. Продовжено розвиток дитячої медицини сну, придбано відповідне обладнання до дитячої лабораторії сну. Кожне відділення поповнило хаб високоякісного обладнання. Відділення хірургії новонароджених поліпшило умови перебування дітей і батьків, а також отримало сучасну операційну у зв’язку з переїздом у новий корпус.

Дякуємо нашим спеціалістам за безперервну роботу та постійне самовдосконалення!