Річниця впровадження розширеного неонатального скринінгу новонароджених в Україні: підсумки року роботи


Жовтень 17 / 2023

Програма неонатального скринінгу сьогодні святкує свій перший день народження. Розширений неонатальний скринінг — це комплексне лабораторне дослідження, яке проводиться в перші 48-72 години життя немовляти і охоплює різні рідкісні захворювання. За цей рік в Україні було проведено понад 140 тисяч обстежень новонароджених. У деяких випадках завчасна діагностика врятувала життя дітей. Зокрема, завдяки неонатальному скринінгу в Максима з Івано-Франківщини імунодефіцит виявили одразу після народження, що дозволило провести хлопчикові трансплантацію кісткового мозку у 2-місячному віці та врятувати йому життя.

Ця програма стала важливим пріоритетом, яким держава прагне забезпечити своєчасне виявлення та ефективне лікування 21 рідкісного генетичного захворювання серед новонароджених. Запуск програми було здійснено за ініціативи Президента України та реалізації Міністерства охорони здоров’я України.

З жовтня минулого року дослідження почали проводитися у 12 регіонах країни на базі регіональних лабораторних центрів – Київського та Львівського.

Попри війну програма неонатального скринінгу динамічно розвивається та з 24 квітня стала доступною і в інших регіонах країни. Це стало можливим завдяки відкриттю регіональних центрів скринінгу – у Харкові та Кривому Розі.

Розширений неонатальний скринінг – комплексне обстеження новонароджених для виявлення спадкових та вроджених захворювань. Впровадження масового скринінгу новонароджених дає можливість виявити у новонароджених лабораторні ознаки захворювання, здійснити додаткові підтверджуючі або спростовуючи тести та своєчасно призначити лікування.Це важлива подія для медиків та маленьких пацієнтів, які тепер вчасно зможуть отримати допомогу та попередити ускладнення. Вітаємо всіх спеціалістів та партнерів, які дотичні до програми та дякуємо їм за їхній професіоналізм й турботу про наше спільне майбутнє! Це результат роботи великої команди небайдужих людей. Співпраця держави, партнерський організацій, лікарів та управлінців.

Більше фото за посиланням: https://photos.app.goo.gl/sxVBmFGjuDCi9GzH6