18-річний Олег Шевченко з Павлограда, Дніпропетровської області, сьогодні покидає найбільшу дитячу лікарню Охматдит після успішної трансплантації кісткового мозку (ТКМ). Вперше в Українському реєстрі донорів кісткового мозку знайшли збіг з людиною з України. Так невідомий українець врятував життя Олега.
Минулого літа Олегові стало зле. Спочатку батьки подумали, що у дитини тепловий удар. Однак після аналізів стало зрозуміло: у дитини апластична анемія у важкій формі. Лікування розпочали у Регіональному медичному центрі родинного здоров’я у місті Дніпрі. Але очікуваних результатів досягнути не вдалось і постало питання про проведення неродинної ТКМ. Місцеві фахівці під керівництвом зав. онкогематологічного центру Посмітюхи Ірини Вікторівни змогли зберегти відповідний соматичний стан, що вкрай важливо і дозволило хлопчика перенаправити до київського Охматдиту.
В найбільшій дитячій лікарні України Олега почали готувати до ТКМ. Однак, війна створювала додаткові труднощі. Завідувач відділення ТКМ Олександр Лисиця Oleksandr Lysytsia пояснює: «До повномасштабного вторгнення донорів знаходили з усього світу. І їх стовбурові клітини могли доставити в Україну літаком. Зараз цей шлях ускладнився: спочатку клітини доставляють до Польщі, далі курʼєр перетинає з ними кордон і наземно везе до Києва. Час у цій ситуації критичний: від часу забору до трансплантації має минути не більше 72 годин».
Донорів за кордоном знаходили через те, що там більше людей долучалися до реєстрів донорів кісткового мозку. Засновник Український реєстр донорів кісткового мозку Роман Куць зазначає: «Зараз в українському реєстрі є 8840 потенційних донорів. У нас пішло 5 років роботи, віри, наполегливості, рішучості, впевненості, свідомості та великої любові, щоб вперше для пацієнта знайшли неродинного донора в Україні».
Донор та реципієнт можуть зараз анонімно спілкуватись через реєстр. Їх зустріч можлива лише за 2 роки, якщо обидві сторони будуть не проти. Мама Олега, Ірина не стримує своїх емоцій, коли говорить про добродія, який поділився стовбуровими клітинами з її сином: «Ми не знаємо, хто це, але для нас донор — герой. На наше щастя, якась чужа людина підійшла як донор і дала єдиний шанс моєму синові на життя». Жінка також додає: «Чим більше буде українців в реєстрі, тим швидше будуть знаходитися донори для наших діток. Тепер я всім розповідатиму про реєстр донорів та закликатиму долучатися».
Зараз у Києві охочих стати донором кісткового мозку безкоштовно реєструють на базі двох донорських центрів. Світовий реєстр наразі налічує 40 мільйонів людей. В НДСЛ «Охматдит» неродинну ТКМ для дітей почали проводити у 2020. У 2022 році через повномасштабне вторгнення лікарня почала робити ТКМ і дорослим пацієнтам. За цей час було зроблено 60 ТКМ. Найбільш далеко знаходили донора з Індії.
Попри повномасштабну війну, команда Охматдиту робить усе, щоб наші діти отримували високоякісну допомогу вдома, в Україні. Саме завдяки скоординованій роботі держави, медиків та суспільства, історична трансплантація від українця українцю змогла відбутися. І це — лише початок.
Колектив лікарні висловлює подяку:
Першій леді України Олена Зеленська;
Віктору Ляшко — Міністру охорони здоровʼя України;
Mihail Radutsky;
Дмитру Ковалю Dmytro Koval;
Василю Стрілці;
Оксані Дмитрієвій;
БФ Таблеточки;
Міністерство охорони здоров’я України;
Український центр трансплант-координації; та найголовніше — Збройні Сили України / The Armed Forces of Ukraine, які самовіддано захищають нас та дарують кожен день і вільне майбутнє для наших дітей.
В кожному випадку в порятунку пацієнта бере участь велика кількість спеціалістів з різних відділень та служб: це і лабораторна служба, Центр служби крові, реанімація, реабілітологи, психологи, діагности, вузькопрофільні спеціалісти. Дякуємо кожному з вас! Фото з виписки: Kostiantyn Golinchenko
Більше фото та відео з виписки за посиланням: https://photos.app.goo.gl/DxxCmyKtGPv5khhd8МОЗ України Оля Дащаковська Oleksandr Istomin Andriy Budzin Анна Брудна Olena Nesterenko Lesia LysytsiaДонори кровi “Охматдит”Julia Kuts