28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом


Липень 29 / 2020

Гепатитом називають запалення тканини печінки. За даними ВООЗ, гепатит вразив близько 2 мільярдів людей у світі, тобто кожного третього жителя планети. Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для людства, бо можуть починатися поступово, протікати без симптомів і не проявлятися тривалий час. Тому гепатит «С» ще називають «ласкавий вбивця». Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному, проте всі вони можуть викликати гостре та хронічне запалення печінки, яке може призвести до фіброзу, цирозу та онкології. Гепатит у дітей може передаватися від мами трансплацентарно або при переливанні препаратів крові.

Для маленьких пацієнтів, які знаходяться на програмному діалізі та на лікуванні онкогематологічних патологій наявність гепатиту В і С – один з найнесприятливіших факторів. Гепатит В у дітей може перейти у хронічну форму (це відбувається у 3% хворих після перенесеного гострого гепатиту), але особливо небезпечний він для дітей, які отримують (або отримували) хіміотерапію, для тих, хто проходить трансплантацію кісткового мозку та дітей , які знаходяться на програмному гемодіалізі. Якщо гепатит у дитини виявляється як супутнє захворювання, його лікування відбувається вже після лікування основного захворювання – за призначенням дитячого інфекціоніста або дитячого гастроентеролога.

В нашій лікарні у лабораторії імунології та ПЛР діагностики виконується весь спектр обстежень та діагностики гепатитів:

  • На початку проводиться скрінінгові дослідження на наявність антитіл до гепатитів.
  • Якщо результат позитивний – визначається наявність вірусу гепатиту В і С в крові. Це ПЦР-діагностика.
  • Якщо ПЦР-діагностика позитивна – досліджується і кількісне значення вірусу в крові – вірусне навантаження в крові дитини.
  • Якщо виявляється ПЛР гепатиту С – визначається генотип вірусу для призначення адекватного лікування.
  • Обов’язково проводиться фіброеластографія – УЗІ печінки зі спеціальною програмою, що дає змогу виявити наявність фіброзу печінки.

На сьогодні в нашій лікарні ми можемо зробити всі необхідні обстеження для діагностики всіх типів гепатитів та надати консультативну допомогу. Однак, нажаль, не маємо можливості лікувати гепатит через відсутність препаратів. Але ці препарати є в регіонах, за місцем проживання пацієнта, де є можливість лікувати гепатит, якщо звернутись з отриманими аналізами. Наявність ліків можна подивитись на сайті Центра Громадського Здоров’я МОЗ України.

При своєчасній діагностиці та лікуванні гепатит можна остаточно перемогти! Бажаємо всім здоров’я!