8 червня — Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку


Червень 8 / 2025

25 років тому цей день було започатковано, щоб привернути увагу до важливості ранньої діагностики, комплексного лікування та постійної підтримки пацієнтів із цим складним захворюванням.

Пухлини центральної нервової системи (ЦНС) займають друге місце за поширеністю серед дитячих онкологічних хвороб, поступаючись лише лейкемії. Це захворювання потребує складної, високотехнологічної діагностики та мультидисциплінарного підходу до лікування.

В НДСЛ «Охматдит» створено повний цикл надання медичної допомоги пацієнтам із пухлинами ЦНС:

  • нейрохірургічне втручання;
  • гістологічна та генетична діагностика;
  • хіміотерапія;
  • променева терапія;
  • рання реабілітація;
  • психологічна підтримка.

«Особливість пухлин головного мозку полягає в тому, що симптоми на ранніх етапах захворювання часто неспецифічні: головний біль, нудота, блювання. Це ускладнює своєчасну діагностику, особливо у підлітків, які можуть приховувати або недооцінювати свої симптоми. Тому важливо, щоб батьки були уважними до скарг дитини і зверталися спочатку до педіатра чи сімейного лікаря. Саме раннє виявлення значно збільшує шанси на успішне лікування», — зазначає завідувачка відділення дитячої онкології НДСЛ «Охматдит» Аліна Телюк.

Також в нашій лікарні діє мультидисциплінарний нейроонкологічний консиліум, де спеціалісти різних профілів (нейрохірурги, онкологи, радіологи, патоморфологи, генетики, неврологи та реабілітологи) разом ухвалюють рішення щодо кожного конкретного випадку. До консиліуму можуть звертатися фахівці з інших медичних закладів України — ми консультуємо й приймаємо пацієнтів з усіх областей країни, щоб забезпечити найкращу доступну допомогу.

Наше завдання — забезпечити не лише точну діагностику та ефективне лікування, але й повноцінну реабілітацію та емоційну підтримку дітей і їхніх родин. Пухлини ЦНС часто супроводжуються неврологічними ускладненнями, такими як мутизм (тимчасова втрата здатності говорити), порушення рухових функцій та інші складні стани, які вимагають тривалої та чітко організованої реабілітації.

Як тільки стан дитини стабілізується, вона має змогу відвідувати Школу супергероїв, яка діє в нашій лікарні. Крім того, у відділенні дитячої онкології регулярно проводяться творчі заняття, майстер-класи, інтерактивні активності.

Це допомагає діткам не втрачати відчуття дитинства, залишатися в контакті з однолітками та зберігати емоційний ресурс у процесі лікування.

«Лікування пухлин головного мозку — це не спринтерський забіг, а справжній марафон. Навіть після успішного завершення лікування діти мають постійно перебувати під спостереженням фахівців. Саме така стратегія забезпечує високу якість життя наших пацієнтів у майбутньому», — наголошує завідувачка відділення дитячої онкології НДСЛ «Охматдит» Аліна Телюк.

Дякуємо всім медикам і родинам, які щодня борються за життя дітей. Ваша праця, терпіння та любов дають надію тисячам сімей по всій Україні.