Завдяки спільній роботі нейрохірурга та офтальмолога вдалось зберегти зір та око підлітка


Січень 18 / 2022

Спеціалісти Охматдиту видалили величезну пухлину з орбіти за оком: або як завдяки спільній роботі нейрохірурга та офтальмолога вдалось зберегти зір та око підлітка.

16-річній Єлизаветі не звикати виділятися: у дівчинки фіолетове волосся, смішна шапка з вушками кролика і була… гігантська пухлина за оком. Око дівчинки раптово збільшилося, коли Лізі було 5. Відтоді Ліза з мамою оббивала пороги лікарень Запоріжжя та Києва, щоб з’ясувати причину. Серед ймовірних діагнозів лунало майже все, зокрема й пухлина головного мозку.

Нарешті лікарям вдалося з’ясувати причину патології. Це величезна пухлина за оком в орбіті, що понад 10 років заважала повноцінному життю Лізи. Око сльозилося, падав зір, а діти часто насміхались з дівчинки. Річ у тім, що величезна пухлина в орбіті за очним яблуком поширилася в скроневу долю головного мозку. Вона була ніби «спаяна» із зоровим нервом і м’язами ока та сильно видавлювала очне яблуко Лізи. Це створювало візуальну дисгармонію та завдавало шкоди здоров’ю дитини.

Стало зрозуміло: пухлину треба видаляти, ось тільки інша клініка виставила родині не маленький рахунок за операцію. Тому сім’я звернулася до фонду Таблеточки. Але наші добрі друзі та партнери підказали родині рішення — Охматдит. Так місяць тому дівчинка опинилась в Охматдиті. Тут лікарі безкоштовно роблять надскладні операції дітям. Тож хірургічне втручання для Лізи було безкоштовним, за державний кошт. Ще частину витратних матеріалів закупив фонд.

Операція була непростою: проводили її 4 години. Якщо діставати пухлину зі сторони ока, це неминуче вплинуло б на функції органу. Тож наші провідні спеціалісти: нейрохірург Павло Плавський Pavlo Plavskyi та дитячий лікар-офтальмолог Леся Лисиця Lesia Lysytsia вирішили зробити доступ з боку головного мозку, тільки так можна було зберегти орган. «Ювелірна робота» — так можна назвати це хірургічне втручання, в якому брала участь команда медиків. Нашим спеціалістам вдалося видалити більшу частину пухлини та зберегти функцію та м’язи ока. Окрім того, досягли й косметичного ефекту: після операції око з часом прийме нормальне положення та виглядатиме так, ніби й не було всіх цих проблем.

Новий рік Ліза зустрічала вдома. Око вже потроху відкривається. На минулому тижні Лізі зняли шви, почувається вона добре. Вона сміється, жартує та дякує лікарям. Дівчинка любить малювати і навіть намалювала портрет Павла Миколайовича, одного зі своїх рятівників. Попереду реабілітація та відновлення функціонування м’язів ока, після чого буде визначено необхідність подальших оперативних втручань, але найстрашніше вже позаду.

Дякуємо Павлу Плавському — завідувачу відділення дитячої нейрохірургії та Лесі Лисиці — дитячому лікарю-офтальмологу, які спільно провели унікальну операцію. Дякуємо відділенню нейрохірургії та офтальмології, відділенню інтенсивної терапії, Центру радіології, анестезіологу Максиму Храпаку Maks Khrapak та його команді, анестезистам, медсестрам Охматдиту, які буди долучені до операції та всьому медичному персоналу. Також вдячні фонду Таблеточки за допомогу сім’ям наших пацієнтів. Разом ми творимо дива і допомагаємо усім без винятку українським дітям зберегти своє здоров’я та бути щасливими.