Головна мета консиліуму — розбирати важкі випадки патологій розвитку плоду та надавати оперативну допомогу мамам та новонародженим немовлятам.
В Україні щорічно народжується близько 10 тисяч дітей із вродженими вадами розвитку. Кожна 11 дитина віком до 18 років має такі патології. Загалом в країні зареєстровано понад 200 тисяч дітей з вродженими вадами. В Охматдиті з липня працює масштабна програма допологової діагностики вроджених патологій розвитку та надання високоспеціалізованої допомоги новонародженим. За пів року роботи на консиліумі розглянули 26 випадків.
В мультидисциплінарний консиліум Охматдиту входять акушери-гінекологи, генетики, УЗД-спеціалісти, дитячі хірурги та інші спеціалісти. Найчастіше внутрішньоутробно вони фіксують вади шлунково-кишкового тракту, стравоходу, діафрагмальні грижі. Ці вади трапляються досить часто — раз на 2,5–3 тисячі пологів. Також на консиліумі розглядають вади ЦНС, пухлини різної локалізації, вади легень, серця. До Охматдиту потрапляють вагітні з усіх регіонів України з різними відхиленнями в розвитку плоду. На перинатальний консиліум їх може направити лікар, що веде їхню вагітність.
«Проект має національне значення. Ми віримо у те, що він дозволить нам налагодити активну співпрацю з акушер-гінекологами на місцях та, відповідно, підвищити рівень пренатальної діагностики вроджених вад в усій країні», – зауважив генеральний директор Охматдиту, доктор медичних наук Володимир Жовнір.
Наші лікарі бачать ваду під час пренатальної діагностики, можуть оцінити її тяжкість, дати прогноз, спланувати спільно з акушерами-гінекологами програму супроводу вагітності та ведення пологів. Охматдит співпрацює з Київським перинатальним центром та пологовим будинком №5. Після пологів дитину одразу везуть до Охматдиту, аби надати невідкладну допомогу в перші хвилини життя.
«Ми завжди боремося за життя… Буває, приходить вагітна, яку налякали, що немає жодних шансів на виживання дитини, і навіть не направляють на консультацію до дитячого хірурга. На консиліумі ми розглядали такий випадок. Заспокоїли маму, пояснили, що з таким діагнозом — діафрагмальна грижа — 80 відсотків діток виживають. Вона народила, ми прооперували. Нещодавно вона приходила на черговий огляд — дитина здорова»,— розповідає голова консиліуму перинатальної діагностики НДСЛ «Охматдит», доктор медичних наук Євген Руденко.
Порятунок дітей зі складними вродженими вадами, зокрема такими, які донедавна вважалися несумісними з життям, для Охматдиту сьогодні звична практика. На те, аби таких випадків стало менше, аби діти народжувалися і зростали здоровими, спрямовані зусилля фахівців лікарні та інших медичних установ, які переймаються проблемою допологової діагностики вроджених вад і розвитку медицини плода.
Склад консиліуму з питань пренатальної та постнатальної діагностики вроджених вад розвитку НДСЛ «Охматдит»:
- Руденко Є.О – голова консиліуму перинатальної діагностики, професор кафедри дитячої хірургії НМУ ім. О.О.Богомольця , д.мед.н., лікар-хірург дитячий відділення хірургії новонароджених, недоношених та дітей раннього віку.
- Галаган В.О. – професор, д.мед.н., завідувач Спеціалізованого Медико-генетичного центру.
- Шунько Є.Є. – завідувач кафедри неонатології НУОЗ ім. П.Л.Шупика, професор, д.мед.н.
- Чернишук С.С. – медичний директор.
- Іванова Т.П. – медичний директор з медичних питань, к.мед.н.
- Сова В.А. – медичний директор з поліклінічної роботи.
- Максакова І.С. – завідувач відділення хірургії новонароджених, недоношених та дітей раннього грудного віку.
- Грищук Ю.В. – лікар-генетик кабінету УЗД СМГЦ.
- Денисова О.А. – лікар-генетик кабінету УЗД СМГЦ.
- Ребенков С.О. – завідувач Центру радіології.
- Халанська О.А. – завідувач відділення планування сім’ї та реабілітації репродуктивної функції жінок КДП.