Фахова школа для працівників лабораторного супроводу трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів


Вересень 11 / 2023

На базі Охматдиту відбулася фахова школа для працівників лабораторного супроводу трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів: до участі долучилися відомі міжнародні експерти.

Днями за сприяння Українського центру трансплант-координації на базі НДСЛ «Охматдит» відбулася перша фахова школа «Співставлення пар донор-реципієнт. Імуногенетичні дослідження та гістосумісність». До тренінгів за участі відомих експертів долучилося понад 60 фахівців лабораторій імуногенетики та гістосумісності центрів трансплантації.

Основна тема навчання – як удосконалити тестування на гістосумісність для покращення розподілу анатомічних органів та подолання бар‘єрів для трансплантації.

Про актуальні питання трансплантології розповіли провідні зарубіжні практики.

Канадський професор Роберт Лівскі – президент Американського товариства гістосумісності та імуногенетики й медичний директор лабораторії HLA-типування в Центрі наук про здоров‘я, який носить ім‘я королеви Єлизавети ІІ.Доктор Лівскі навчав українських колег оптимізованому протоколу Галіфакс – він продемонстрував, як завдяки розробленій методиці можна швидше та якісніше проводити перехресне зіставлення донора з великою кількістю потенційних реципієнтів. Така технологія дає можливість скоротити час дослідження з 1,5 години до 30 хв та підвищує точність отриманих результатів в порівнянні з іншими методиками.

Докторка Сандра Тафуло є керівницею лабораторії алосенсибілізації HLA в Португальському центрі крові та трансплантації в м. Порту. Також вона є активною членкинею Європейської федерації імуногенетики (EFI) і входить до складу комітету EFI з питань зовнішнього тестування лабораторій.Під час фахової школи вона розповідала українським лікарям-лаборантам про один з методів визначення анти HLA-антитіл, який використовують, якщо реципієнт має високий ризик відторгнення трансплантату. Також Сандра Тафуло ознайомила українських колег з покроковою інструкцією для отримання сертифікату про акредитацію FI.Також, своїм досвідом організації і координації системи трансплантації органів і інших анатомічних матеріалів поділилися провідні фахівці цієї галузі з Чехії, Німеччини, Великої Британії, Австралії, США.

Дмитро Коваль, генеральний директор Українського центру трансплант-координації зазначив: «Ми пройшли і проходимо багато етапів, аби трансплантація в Україні ставала все якіснішою і доступнішою. Розвиток лабораторної служби – один з найважливіших. Ми оснастили сучасним обладнанням три міжрегіональні лабораторії першого рівня. Наше завдання навчити фахівців працювати за найпрогресивнішими протоколами, отримати міжнародне визнання, аби ми могли верифікувати та співставляти результати наших досліджень з провідними лабораторними центрами Європи».

Дякуємо всім фахівцям та експертам за участь у важливих тренінгах, завдяки яким трансплантологія в нашій країні виходить на вищий рівень!