Команда Охматдиту проводить реплантації та “пришиває” відсічені сегменти тіла


Серпень 29 / 2022

Від початку війни в Україні побільшало випадків ампутацій: люди втрачають руки, ноги, пальці. Команда Охматдиту проводить реплантації та «пришиває» відсічені сегменти.

Найбільш показовою історією за час війни став випадок 9-річного пацієнта Охматдиту. Хлопчик перебував в окупованому селі Димер на Київщині. Комунікації та критична інфраструктура там вже не працювали, тож сімʼя опалювала будинок дровами. Малий підглядав, як батько рубав дрова, і вирішив допомогти. Результат: відрубані 2 пальці. Дитина потребувала негайної допомоги медиків, але росіяни не пропускали українські швидкі на окуповану територію. Тоді тато хлопчика вирішив іти на прорив самотужки. Їм дуже пощастило: вирвавшись з окупації, батько з сином поїхали напряму до найбільшої дитячої лікарні. В Охматдиті хлопчику провели реплантацію одного пальчика. В іншому був відрізаний занадто маленький сегмент (нігтьова фаланга), де відсутні судини, а отже шансів на приживлення не було.

Завідувач відділення пластично-реконструктивної мікрохірургії Валерій Миколайович Бовкун пояснює: реплантація — це повторне приєднання мікрохірургічним способом повністю відсіченої частини кінцівки. Команда відділення налагодила весь процес, щоб допомогти більшій кількості пацієнтів. Річ у тому, що реплантація вимагає різних фахівців для грамотного проведення всіх етапів лікування. Зазвичай все відбувається так: травматологи синтезують кістки, далі працюють судинні хірурги (які часто не працюють з дітьми, бо в Україні нема окремої спеціальності дитячий судинний хірург) і потім нейрохірурги зшивають нерви й завершують процес знову травматологи, які зашивають сухожилля, мʼязи й саму рану. В нашому ж відділенні реплантацію проводить одна бригада. Кожен лікар володіє всіма напрямками та здатний виконати всі етапи відновлення відірваного сегмента.

Зараз кожен має знати, як правильно транспортувати ампутовані кінцівки. Бо це має критичне значення для успіху реплантації! Найкраще використовувати спеціальний контейнер. Але можна скористатися правилом трьох пакетів:

 1. Відчленований сегмент слід покласти у простий чистий поліетиленовий пакет. На місце рани прикладаємо звичайну серветку, трохи змочену водою. Пакет зав’язуємо.
 2. Потім перший пакет поміщаємо у другий — з будь-якою чистою водою.
 3. Наступний крок — ці два пакети поміщаємо в третій, з льодом.

Ідеальна температура для транспортування: +2 +4°C. В жодному разі не можна класти кінцівку одразу в лід — під час замерзання кристали льоду руйнують клітини.Велику роль має час: маленькі сегменти (палець) треба доставити до лікарні менш ніж за 12 годин після ампутації, великі (рука, передпліччя, кисть) — за 6. Важливо розуміти: навіть правильно доставлений ампутований сегмент — ще не запорука 100% успіху. Чи приживеться відновлена кінцівка залежить від багатьох факторів, зокрема й від обсягу. Великі сегменти в середньому вдається відновити приблизно у 20% випадків, а невеликі — у 80-90%. При цьому близько 80% функцій зберігаються. Неозброєним оком навіть непомітно, що в людини було щось ампутоване

Що робити у випадку ампутації сегмента кінцівки?

 • Викликати швидку за номером 103. Там дитині нададуть першу медичну допомогу.
 • Дізнатися про можливість реплантації на місці (районна чи обласна лікарня).
 • Якщо така можливість відсутня, просити лікарів звʼязатися з НДСЛ «Охматдит» або зателефонувати у відділення самостійно: (044) 236-74-29.
 • Якщо відстань дозволяє транспортувати пацієнта у потрібні терміни, організуємо трансфер каретою швидкої до нас.

Протипокази до реплантації:

 • важкі судинні розлади
 • понівечена кінцівка або розчавлення ампутата (мінно-вибухова травма)
 • тривалий час ішемії сегментів кінцівки з великим вмістом м’язів (>6 годин)
 • нестабільний стан пацієнта
 • інвалідизуюча психічна хвороба
 • забруднення тканин
 • тривалий час ішемії сегменту, який не містить м’язів (>12 годин)

Великі сегменти (рука, передпліччя, кисть) в середньому вдається відновити приблизно у 20%. У випадку мінно-вибухової травми відсоток відновлення іще менший.

Ми готові боротися за те, щоб повернути дитині втрачену кінцівку. Поширюйте допис, щоб розповісти знайомим про можливість реплантації в лікарні Охматдит!

Фото: Татьяна Бундзило