Медики Охматдиту виходили глибоко недоношене немовля й уникнули операції


Червень 22 / 2026

Народився на 29 тижні, важив трохи більше кілограма та не міг їсти: медики Охматдиту виходили глибоко недоношене немовля й уникнули операції.

Марк народився передчасно — на 29 тижні вагітності. При народженні хлопчик важив лише 1060 грамів і мав зріст 38 сантиметрів. Його стан був критично тяжким.

Перші три тижні життя Марк провів у перинатальному центрі. Попри спроби поступово розширювати ентеральне харчування, у дитини спостерігалася низька толерантність до годування — організм погано переносив навіть невеликі об’єми молока.

Також лікарі відзначали ознаки часткової кишкової непрохідності: здуття живота, зригування, зниження перистальтики кишківника та наявність залишкового вмісту у шлунку. Крім того, у малюка з’явилися судоми.

Для встановлення причини та подальшого лікування Марка перевели до НДСЛ «Охматдит».Одразу після госпіталізації розпочали комплексне обстеження.

Лікарі виявили ознаки гіпоксії на фоні анемії, тому для корекції показників червоної крові дитині провели трансфузію еритроцитарної маси. Далі лікування продовжили у відділенні інтенсивного та постінтенсивного лікування і виходжування передчасно народжених дітей.

Через перенесену гіпоксію у хлопчика виникли труднощі з диханням, тож знадобилась підтримка ШВЛ, а також було порушення роботи кишківника — їжа просувалася повільно, живіт збільшувався.Для встановлення причини провели комплекс обстежень: ультразвукову та рентгенологічну діагностику, іригографію, а також залучили до консультацій дитячих хірургів, офтальмолога, уролога, невролога, генетика і фахівця центру орфанних захворювань.

У результаті лікарі встановили: причина стану — не хірургічна патологія і не вроджені аномалії, а виражена морфофункціональна незрілість та незрілість нервової регуляції роботи кишківника.

«Кишківник тривалий час не отримував достатніх сигналів і не запускався в роботу. Разом із хірургами розглядали навіть можливість оперативного лікування, але завдяки досвіду команди змогли пройти цей період консервативно. Ми встановили центральний венозний катетер, підібрали лікувальне харчування і майже місяць дитина отримувала повне парентеральне харчування. Згодом вдалося поступово перейти до ентерального», — розповідає Тетяна Орлова, завідувачка відділення інтенсивного та постінтенсивного лікування і виходжування передчасно народжених дітей.

Організм Марка почав відповідати на лікування: зменшилася потреба у медикаментозній підтримці, з’явилося самостійне випорожнення, сформувався смоктальний рефлекс.

Важливу роль у виходжуванні відіграла й родина. У відділенні впроваджена сімейно-інтегрована модель догляду, яка передбачає активну участь батьків у лікуванні та виходжуванні дитини.

Зокрема, застосовується метод кенгуру — контакт «шкіра до шкіри», що позитивно впливає на нейророзвиток немовлят.

Сьогодні, через два з половиною місяці після народження, Марк важить майже 2,8 кг, самостійно дихає, активно харчується, набирає вагу та вирушає додому.

Мама Марка Аліна ділиться: «Ми виписуємося з великою радістю і хвилюванням водночас. Дуже довго чекали цього моменту. У лікарні ми завжди відчували підтримку команди й знали, що в будь-який момент можемо звернутися по допомогу. Але медики допомогли нам підготуватися до нового етапу — життя вдома. Тому зараз ми готові їхати. Дякуємо всім».

Лікування та виходжування передчасно народжених дітей — це завжди командна робота лікарів, медичних сестер, молодшого медичного персоналу та всіх спеціалістів мультидисциплінарної команди.

Дякуємо фахівцям Охматдиту за щоденну працю та допомогу найменшим пацієнтам.

Бажаємо Марку міцного здоров’я, легкого відновлення та щасливого дитинства.