Міжнародний День Сну


Березень 15 / 2019

Щорічно, кожну другу п’ятницю повного тижня березня з ініціативи Міжнародного комітету дня сну в Міжнародній асоціації медицини сну (WASM) проводиться Всесвітній день сну. Цей день спрямований на пропаганду користі правильного і здорового сну, залучення суспільства до проблем сну та їх медичним, освітнім та соціальним аспектам, а також на запобігання і управління порушеннями сну. Насьогодні полісомнографія визнана золотим стандартом вивчення порушень дихання, пароксизмальних станів під час сну.

Передчасно народжені та діти з перинатальною патологією входять до групи ризику синдрому раптової дитячої смерті (СРДС), апное, життєзагрозливим станам. В НДСЛ «ОХМАТДИТ» впроваджені програми безпечного сну з первинної та вторинної профілактики СРДС, гігієни сну для профілактики порушень сну у родині. Діти з вродженою та рідкісною патологією (орфанні захворювання) входять в групу ризику снозалежних дихальних розладів, що потребують респіраторного менеджменту із застосуванням респіраторної терапії (СРАР, неінвазивна вентиляція) для покращення якості життя.

Згідно з європейськими стандартами допомоги новонародженим (https://newborn-health-standards.org/) сон має вирішальне значення для раннього нейросенсорного та моторного розвитку. Тому захист сну для немовлят під час проведення інтенсивної допомоги та виходжування є завданням для батьків та медичних працівників. Сон є регульованим процесом. Стадії сну-неспання можна спостерігати лише після того, як нейронні структури, що беруть участь, розвинулися в достатній мірі. Ідентифікація стану сну та дотримання періоду сну у передчасно народжених дітей стають істотними, оскільки адекватна організація сну у дитини пов’язана з поліпшенням результатів розвитку. Захист циклів сну є критично важливим для збереження здатності мозку до змін, адаптації та навчання у відповідь на досвід. Під час сну передчасно народжені діти будують свій мозок. Оточення в неонатальному відділенні має потенціал впливу на якість і кількість сну у дітей з порушенням розвитку мозку. Важливо залучати догляд, який зберігає сон, неінвазивне середовище, орієнтоване на індивідуальні потреби та поведінкові закономірності дитини, і допомагає переходу між стадіями сну. Догляд за методом «Мама-Кенгуру» є важливою стратегією, що збільшує час сну і кількість спокійного сну, покращуючи цикли сну (https://newborn-health-standards.org/protecting-sleep/).

В НДСЛ «ОХМАТДИТ» у відділенні інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей, виходжуючи передчасно народжену дитину за моделлю синактивної організації поступового розвитку (H.Als), що описує єдине функціонування різних субсистем саморегуляції новонародженого у відповідь на зовнішній вплив, використовуються стандартні методи оцінки сну, функціональної зрілості та відповідності віку дитини. До таких методів відноситься амплітудно-інтегрований ЕЕГ-моніторинг, стандартний відео-ЕЕГ-моніторинг та полісомнографія, що впроваджені в лікарню поступово з 2009 року.

У 2016 році у відділенні створений кабінет «Комплексного нейромоніторингу з дитячою лабораторією сну», впроваджений комплексний нейромоніторинг в системі надання медичної допомоги, виходжування, проведення гострої реабілітації та спостереження немовляти протягом 1-го року життя з елементами системи раннього втручання з метою зниження інвалідності серед передчасно народжених дітей та новонароджених з перинатальною патологією. Наразі продовжується тісна співпраця НДСЛ «ОХМАТДИТ» з Потсдамським університетом та Клінікою Вестбрандербург у м. Потсдам з клінічних досліджень синдрому неспокійних ніг у дітей та підлітків.

Для надання своєчасної стандартизованої медичної допомоги дітям України зі снозалежними дихальними розладами необхідно розширення, удосконалення матеріально-технічної та освітньої бази кабінету, створення реєстру дітей.

Дорогі батьки та діти, велике прохання при порушеннях сну звертатися до спеціаліста з медицини сну – сомнолога!