Портальна гіпертензія — це підвищення тиску у системі ворітної вени. Одним з найтяжчих ускладнень портальної гіпертензії є кровотеча з варикозно розширених вен стравоходу та шлунку. Діти часто поступають в лікарню вже з внутрішньою кровотечею. Тоді дитина буквально блює кров’ю або має чорний стілець. Ще 20 років тому більшість таких пацієнтів помирала, зараз же існує сучасне та ефективне хірургічне та ендоскопічне лікування.
У лікуванні пацієнтів з портальною гіпертензією задіяна мультидисциплінарна команда. До лікування залучені хірурги, ендоскопісти, радіологи, УЗД-спеціалісти. Хірурги НДСЛ «Охматдит» мають найбільший в Україні унікальний досвід лікування дітей з портальною гіпертензією. Вже два десятки років наші спеціалісти оперують цю патологію. За цей час медики провели понад 800 таких операцій.
Лише хірургічне втручання може радикально вилікувати пацієнта, знизивши тиск у системі ворітної вени. Провідні методи хірургічного шунтування, які використовують у світі, доступні і в Охматдиті. Накладання мезопортального анастомозу (Рекс-шунт) дозволяє обійти перешкоду у ворітній вені та з’єднати ділянки неушкоджених вен між собою, та відновити кровотік в печінці. Найменшому пацієнту, якому провели рекс-шунтування, було лише 5 місяців.
Із кровотечами варикозно розширених вен стравоходу та шлунку успішно борються ендоскопісти Охматдиту. Вони мають найбільший в Україні досвід ендоскопічних операцій (близько 300) лігування варикозно розширених вен. Під час операцій вени фактично пережимаються, що дозволяє зупинити кровотечу. Езофагогастродуоденоскопія — дослідження, яке дозволяє своєчасно виявити варикозно розширені вени, спостерігати за ними та у разі виникнення загрози кровотечі виконати мініінвазивні ендоскопічні операції з перев’язки судин (ендоскопічне лігування), спрямовані на запобігання розривів вен та виникнення кровотечі.
Лігування виконується за допомогою спеціального пристрою, який вдягається на дистальний кінець ендоскопа. Під тиском вена аспірується в пристрій і зовні перев’язується за допомогою гумового лігуючого кільця. Кровотік в даному місці припиняється і вена зменшується або повністю зникає. В залежності від довжини вен за один раз може накладатися різна кількість лігатур. Для повного зникнення вен проводиться курс лігування, який може складатися з 2-4 процедур.
Всі ендоскопічні дослідження та операції проводяться з використанням сучасного ендоскопічного обладнання під наркозом, абсолютно безпечно для пацієнта. Після операції ендоскопічного лігування пацієнт переводиться до відділення ургентної хірургії під нагляд хірургів, призначається постільний режим до ранку, а вже ввечері можна їсти морозиво.
Завдяки сумісній роботі наших спеціалістів, в Охматдиті рятують дітей з такою патологією з усієї України. Фахівці Охматдиту продовжують працювати, аби рятувати життя та зберігати здоров’я дітям України.
- Хірург Олег Святославович Годік — 0 (50) 543 37 81
- Відділення ендоскопії НДСЛ «Охматдит» — (044) 239 88 66, (044) 239 88 67