Порушення менструальної функції: поради від гінекологів Охматдиту


Серпень 7 / 2023

Однією з основних причин звернення дівчат до гінеколога є порушення менструальної функції. Зараз вважається нормою, коли менструація починається у період з 11 до 15 років. Середній вік менархе (появи місячних) в Україні 12,4 роки.

Дуже важливо розуміти, що є норма, а що патологія. Комітет з порушень менструальної функції (MDC) міжнародної федерації акушерів гінекологів (FIGO) дає наступне визначення норми. Нормальний менструальний цикл: 21-38 днів (відповідно менше 21 дня — часті місячні, більше 38 днів — рідкі (олігоменорея). Нормальна тривалість місячних 3-8 днів (менше 3 — короткі, більше 8 — пролонговані).

Також важливо оцінювати крововтрату при місячних: нормальні, скудні або рясні. Аби не пропустити патологію і своєчасно звернутись до лікаря, дуже важливо привчити дівчинку вести менструальний календар.

Дівчинці необхідно звертати увагу на затримки місячних. Вони можуть бути обумовлені виникненням фолікулярної кісти, яка може призвести до перекруту придатків матки або до розриву кісти і внутрішньої кровотечі, що потребує операції. Але при своєчасній діагностиці, достатньо консервативної терапії і кіста пройде без операції.

Слід знати, що після затримки у підлітків досить часто виникають маткові кровотечі, так як ендометрій, який має відторгнутись під час менструації, розростається (виникає його гіперплазія), а потім, через слабку скорочувальну спроможність матки, він виділяється з рясною кровотечею, яка може призвести до важкої анемії, геморагічного шоку, інколи навіть виникає необхідність переливання крові для збереження життя дитини.

Інша проблема — болючі місячні (дисменорея). Це не є нормою та потребує лікування. Сучасна медицина може допомогти. Окрім того, дисменорея без лікування може привести в подальшому до ендометріозу — це вкрай серйозне захворювання, при якому виникають пухлиноподібні утворення, які збільшуються з кожною наступною менструацією і потребують тривалого лікування, а в деяких випадках і операцій.

Багато аномалій розвитку статевих органів проявляються болісними місячними (коли порушений відтік менструальної крові), формуються пухлиноподібні утворення, в яких збирається ця кров, і чим довше це триває, тим складніше в подальшому проходить реконструктивно-пластична операція.

Відсутність менструації після 15 років або зникнення місячних на термін більше 6 місяців, може бути проявом різних захворювань та призвести до безпліддя в подальшому. Крім того, якщо у дитини є ожиріння або дефіцит маси тіла, патологічне оволосіння, скарги на патологічні виділення, патологічні зміни в аналізі сечі, біль в черевній порожнині, пухлини черевної порожнини, аплазія однієї нирки, перенесене ускладнене хірургічне втручання на органах черевної порожнини, то не зволікайте зі зверненням до гінеколога дитячого та підліткового віку.Звернутись до спеціалістів Охматдиту можна за контактами:

Стаціонар НДСЛ «Охматдит»Відділення дитячої та підліткової гінекології.

  • Завідувачка відділення: Гаврилова Ірина Всеволодівна.
  • Київ, вул. Чорновола 28/1.
  • тел. +380 44 239 88 47
  • ординаторська: +380 44 239 88 48
  • відділення: +380 44 239 88 49

Консультатавний прийом лікарів-гінекологів дитячого та підліткового віку в консультативно-діагностичній поліклініці НДСЛ «Охматдит» проводиться щоденно, крім суботи та неділі, з 8.00 до 18.00 за адресою:

04053, м. Київ, вул. Стрітенська, 7/9, кабінет № 219, завідувачка відділення: Абабкова Галина Миколаївна, тел. +380 44 272 10 11.

Відділення планування сім’ї та репродуктивної функції жінок.

Консультативно-діагностична поліклініка НДСЛ «Охматдит». Київ, вул. Стрітенська 7/9.

Завідувачка відділення: Халанська Оксана Анатоліївна, тел. +380 0442724379

Бережіть себе та своїх близьких і вчасно звертайтесь за медичною допомогою до спеціалістів.