Порятунок немовля з вродженою вадою — спинномозковою грижею (spina bifida): досвід нейрохірургів Охматдиту


Січень 6 / 2022

Команда наших нейрохірургів не з чуток знає, що час має значення. Деякі патології, такі як спинномозкова грижа (spina bifida), потребують оперативного втручання в перші години життя. Це дозволяє зменшити ризик оперативного втручання, аби немовля отримало більше шансів на здорове майбутнє. Щороку в Охматдиті проводять понад 100 нейрохірургічних операцій новонародженим, частина з яких це вроджені вади розвитку. Спинномозкові грижі складають третину з цих втручань.

З такою патологією, на другий день життя в Охматдит потрапила новонароджена Мілана. Дівчинку привезли з Кіровоградської області, бо лікарні з сусідніх регіонів не взялися за операцію дитині з такою вродженою вадою спинного мозку та гідроцефалією. У 70-90 % дітей зі spina bifida діагностують гідроцефалію, коли спинномозкова рідина починає надмірно накопичуватися в голові. Наші ж нейрохірурги вдало оперують ці патології, використовуючи сучасне обладнання та застосовуючи новітні методи лікування. В Охматдиті мультидисциплінарна команда комплексно працює над виходжуванням таких пацієнтів

За два з половиною місяці життя дівчинка перенесла 3 хірургічні втручання:

  1. Видалення грижі з формуванням спинного мозку та усунення його патологічної фіксації.
  2. Встановлення тимчасового резервуару для контролю внутрішньочерепного тиску.
  3. Встановлення шунта для виведення надлишкової спинномозкової рідини.

Іноді батьки, коли дізнаються про такі вроджені вади дитини, відмовляються від малечі ще у пологовому, бо перебувають в розпачі та не знають куди звертатися по допомогу. Але таким дітям можна допомогти. Лікарі Охматдиту вже давно вдало оперують спинномозкові грижі, а правильна реабілітація дає дітям шанси на подальше здорове життя.

Найголовніше в лікуванні таких пацієнтів — своєчасне хірургічне втручання. «Є пацієнти, про діагноз яких ми знаємо ще до народження. Вони проходять через перинатальний консиліум. Наші лікарі знаходяться в постійному контакті з пологовим будинком. Тому, коли дитина народжується, ми одразу її оперуємо»,— каже завідувач відділення дитячої нейрохірургії Охматдиту Павло Миколайович Плавський Павел Плавский.

Якщо ж дитина народжується не в Києві, тоді до наших спеціалістів вона потрапляє на 2-3 добу життя. Лікарі розповідають, ризик запальних процесів зростає щогодини. Тож радять батькам вчасно проходити обстеження та народжувати дітей з діагностованими патологіями у столиці.

За здоров’я маленької Мілани боролися нейрохірурги, анестезіологи, неонатологи, неврологи, радіологи, нейрофізіологи, ортопеди, реабілітологи, лікарі відділення інтенсивної терапії новонароджених, яким завідує Лариса Василівна Ніконова, та відділення інтенсивного виходжування та ранньої реабілітації дітей з перинатальною патологією, яким завідує Світлана Яківна Старенька Светлана Старенькая. Дівчинку постійно обстежувала лабораторна служба Охматдиту, величезну увагу пацієнтці приділяли медсестри. Під наглядом медиків дівчинка знаходилася і вдень, і вночі. Вчора дівчинку виписали з Охматдиту. На неї ще чекає тривала реабілітація, від якої буде залежати здоров’я та якість життя. Реабілітацією будуть займатися кіровоградські колеги.

Ми наголошуємо, що для пацієнта операції безкоштовні. Більшу частину оплачує держава, а деякі витратні матеріали закуповуються завдяки благодійникам. Ми дякуємо Алла Мельничук і Всеукраїнська благодійна організація “Мама і немовля”за регулярну підтримку пацієнтів зі спинномозковими грижами, гідроцефалією та ін.

Найменший пацієнт, якому зробили таку операцію в Охматдиті, важив трохи більше кілограма. До операцій залучають цілу команду лікарів: нейрохірурги, реаніматологи, анестезіологи, ортопеди, нейрофізіологи, неврологи, неонатологи, радіологи — величезна група кваліфікованих спеціалістів.

При лікуванні вроджених вад розвитку ЦНС наші медики застосовують найсучасніше обладнання: унікальний наркозний апарат, передовий мікроскоп, операційний моніторинг, систему обігріву новонародженого та багато іншого. Все це дає змогу лікарям чітко контролювати стан дитини.

Охматдит — одна з небагатьох лікарень України, де втілюють подібну практику. За останні два роки жодна дитина не загинула під час таких операцій — це унікальні показники для українських лікарень.

Ми дякуємо мультидисциплінарній команді лікарів за постійний саморозвиток та безперервне навчання.Ваша спільна поетапна робота рятує життя.

Ми бажаємо дівчинці здоров’я та дякуємо команді медиків, завдяки яким дитина отримала необхідну допомогу та шанс на здорове дитинство!