Позбутися онкології попри війну: спеціалісти Охматдиту видалили ракову пухлину всередині ока маленького пацієнта


Квітень 20 / 2023

6-річний Кирило з Маріуполя поступив до НДСЛ «Охматдит» з украй рідкісним захворюванням – ретинобластомою, тобто злоякісною пухлиною ока. Щороку такий діагноз ставлять 25-30 дітям в Україні. Ретинобластому вкрай рідко виявляють у такому пізньому віці. Нині у світі існує всього до 100 випадків, коли хворобу зафіксували у пацієнтів старше 3 років.

Пухлина росла в зоні перетину багатьох судин і наближалася до диска зорового нерва, ризикуючи вийти за межі ока. Кирило потребував специфічного комплексного лікування. Тоді до медиків відділення дитячої офтальмології та мікрохірургії ока Охматдиту долучилися фахівці Інституту нейрохірургії Інститут нейрохірургії А.П.Ромоданова. Вони проводили для хлопчика інтератреріальну хімієтерапію: вводили ліки безкровно через стегнову артерію безпосередньо до ока. Така методика менш інвазивна й токсична для пацієнта, ніж системна хімієтерапія, завдяки їй можливо проводити лікування локально й ефективно, з мінімальною кількістю втручань.

Для родини пацієнта реабілітація була повністю безкоштовною: із закупівлею усіх витратних матеріалів та організацією вчасної логістики допоміг благодійний фонд Таблеточки

Завдяки дієвому й індивідуальному методу терапії хлопчик успішно пройшов два блоки лікування та позбувся онкології. Лікарі Охматдиту зберегли око, але зір, на жаль, врятувати не вдалося.

Кирило був в ремісії вже пів року, коли почалося повномасштабне вторгнення, і Маріуполь окупували. З родиною хлопчика не було зв’язку, допоки вони не дісталися Польщі. Попри стабільний стан, онкологія могла рецидувати в будь-який момент, тому хлопчик потребував постійного спостереження. Перед родиною постав вибір: шукати фахівців у Європі чи їхати до Києва.

За словами мами Кирила Юлії, перебуваючи за кордоном, вони звернулися по консультацію до місцевого офтальмолога й впевнилися, що і лікування, й консультація, і психологічна підтримка кращі на Батьківщині, в Охматдиті. «Ми дуже раді, що свого часу потрапили до лікаря Лесі Олександрівни Лисиці й плануємо надалі проходити лікування в наших лікарів», – ділиться вона.

В НДСЛ «Охматдит» Кирило повернувся у травні уже з ускладненнями через тривалу паузу в лікуванні: опустилася повіка й скосило око. Лікарі зробили необхідну пластику.

«Через вимушену евакуацію з країни діти повертаються до лікування вже у важкому стані. Рак не чекає, поки закінчиться війна, про це варто пам’ятати», — каже Леся Олександрівна Лисиця Lesia Lysytsia, дитячий офтальмолог відділення дитячої офтальмології та мікрохірургії ока Охматдиту.

Зараз Кирило живе в Польщі, ходить до школи та періодично приїжджає в Охматдит контролювати основне захворювання та проходити планові огляди.

Ми бажаємо здоров’я Кирилові та дякуємо великій команді наших офтальмологів, анестезіологів, діагностів, радіологів та нейрохірургів Інституту, завдяки яким хлопчик отримав вчасне та ефективне лікування в Україні!