Дитяче патологоанатомічне відділення з імуногістохімічною лабораторією: як працює унікальний підрозділ Охматдиту


Листопад 25 / 2024

З 1972 року в Охматдиті функціонує дитяче патологоанатомічне відділення – важливий підрозділ лікарні, що забезпечує прижиттєву i посмертну діагностику захворювань, патологічних станів у дітей віком від 0 до 18 років та контроль якості надання медичної допомоги в закладах охорони здоров’я як Києва, так й інших регіонів України. Відділення з імунологічною лабораторією є єдиним в Україні на державному рівні, яке спеціалізується саме на дитячій патологічній анатомії.

У відділенні виконуються дослідження аутопсiйного, біопсійного та операційного матеріалу з пологових будинків, дитячих лікарень та закладів охорони здоров’я, з якими заключений договір про співпрацю. У відділенні працюють висококваліфіковані спеціалісти як загальної, так і дитячої патологічної анатомії, включаючи членів міжнародних професійних спілок та тих, що проходили стажування в країнах ЄС. Консультантами виступають професор та двоє доцентів з кафедр патологічної анатомії НУОЗ ім. П.Л. Шупика та НМУ ім. О.О. Богомольця.«Патологічна анатомія часто асоціюється виключно з розтинами, але це далеко не так. Основний об’єм нашої роботи зараз — це прижиттєва діагностика. Кожен зразок тканини, який видаляється під час операції або біопсії, обов’язково повинен проходити ретельне патогістологічне дослідження. Це дозволяє встановлювати, підтверджувати, або уточнювати захворювання ще на етапі лікування, допомагаючи лікарям вчасно приймати важливі рішення щодо подальшої тактики терапії», – пояснює Володимир Жежера, завідувач дитячого патологоанатомічного відділення НДСЛ «Охматдит».

З 2017 року у вiддiленнi працює iмуногiстохiмiчна лабораторія, метод діагностики якої є допоміжним, але тим не менш надзвичайно важливим в діагностиці пухлин, пухлиноподібних процесів та інших патологічних станів. Саме тому відділення має змогу виконувати повний комплекс гістологічних, гістохімічних та імуногістохімічних досліджень в області онконейропатології (пухлини головного та спинного мозку) та пухлин периферичної нервової системи, лімфопроліферативних процесів (лімфоми, лейкемії, гістіоцитози, лімфаденопатії, гранульоматозні лімфаденіти), пухлин грудної залози, трепанобіоптатів, пухлин очей та ЛОР-органів, пухлин печінки, шлунку та кишківника, нирок, яєчників та яєчок, пухлин м’яких тканин. Виконуються дослідження біоптатівшкіри та м’язів при системних захворюваннях сполучної тканини та системних васкулітах. Окрім того, на гістологічному рівні з використанням імуногістохімічних та гістохімічних методів дослідження діагностуються вроджені вади розвитку шлунково-кишкового тракту, легень, сечостатевої системи, фокальна кортикальна дисплазія головного мозку (морфологічний субстрат епілепсії) та інші. Всі ці дослідження проводяться завдяки наявності у відділенні сучасного медичного обладнання.

Також на базі підрозділу функціонують три навчальні заклади — Національна медична академія післядипломної освіти імені Шупика, Національний медичний університет імені Богомольця та Міжнародний європейський університет. Це дозволяє не лише підвищувати свій професійний рівень, а й готувати нове покоління медиків.

Володимир Жежера додає: «Патологічна анатомія — це не лише про дослідження та діагностику, але й про людяність та підтримку кожного пацієнта. Ми, як і всі інші лікарі, обирали цю професію, щоб допомагати людям. Патологоанатоми знаються не тільки на патологічних аспектах людського організму, а й фізіології нормального стану. Ми робимо все можливе, аби кожен пацієнт отримував правильне та якісне лікування».

Дякуємо всім спеціалістам, які щодня працюють заради життя й здоров’я дітей та вдосконалюють українську медицину!