Два роки в стінах лікарні: донорська нирка дала шанс на здорове життя пацієнтці Охматдиту


Грудень 6 / 2021

Шістнадцятирічна Софія вже два роки разом із мамою живе у лікарні «Охматдит». У неї рідкісне генетичне захворювання, через яке перестали працювати нирки. Натомість кров дівчинці вже кілька років чистить діалізний апарат. Єдиною надією Софії на повернення до повноцінного життя була пересадка нирки: два роки вона чекала на донора, який їй би підійшов.

«Знаєте, до останнього у мене була надія, що все-таки мені зроблять пересадку, що все-таки мені пощастить, – зізнається дівчина. – І тоді все буде добре. І знаєте, тепер я зможу жити, мені зроблять пересадку, тепер у всіх є шанс на це».

Таких пацієнтів, як Софія, які потребують трансплантації, в Україні – близько 5 тисяч. Раніше багато хто з цих людей їхав на лікування за кордон, а хтось просто вмирав, тому що пересадка органів від неспорідненого донора в країні була пов’язана з багатьма законодавчими труднощами.

Але два роки тому Верховна Рада нарешті ухвалила закон, який розблокував в Україні такі операції. Парламент дозволив громадянам України ще за життя давати свою згоду на донорство органів. Також згоду на вилучення органів для пересадки після смерті людини можуть надавати родичі померлого. З моменту ухвалення закону в Україні почала працювати Єдина державна система трансплантацій: у ній збирається інформація про сумісність донора та реципієнта.

Надію на життя зрештою отримала і Софія. Після двох років очікування донор, який їй підійшов, таки знайшовся — молодий чоловік, якому було лише 32 роки. Він помер від інсульту в одній із київських лікарень, а родичі дали згоду на трансплантацію його органів. Печінку, серце та нирки, які забрали у донора, пересадили чотирьом людям, серед них і Софія.

Попереду у дівчини — важкі місяці відновлення: нирка має прижитися в організмі, а Софії все життя доведеться приймати імунодепресанти – препарати, які не дадуть її організму відторгнути чужорідний орган. Але вона радіє життю навіть із такими обмеженнями і каже, що тепер, після двох років життя в лікарні, нарешті зможе повернутися додому. Софія мріє закінчити школу та стати журналістом.

«Якщо все мине успішно, вона має повернутися до нормального життя, ходити до школи, радувати батьків оцінками», – сподівається хірург-трансплантолог Олег Святославович Годік Oleg Godik.

Як працює система трансплантації в Україні та чому важливо ставати донором — дивіться у матеріалі Настоящее Время :http://surl.li/awokm та Радіо Свободаhttp://surl.li/awomd.
Побачити, як відбувалася трансплантація нирки можна у відео.