У 9-річного Максима після перенесеного остеомієліту розвинулася прогресуюча деформація гомілки


Жовтень 24 / 2023

У 9-річного Максима після перенесеного остеомієліту розвинулася прогресуюча деформація гомілки: спеціалісти Охматдиту, використавши новітні методики, провели корекцію та допомогли хлопчику.

Максим з Кропивницького потрапив до Охматдиту з остеомієлітом правої великогомілкової кістки. Протягом двох років пацієнт лікувався у відділенні гнійної хірургії – тут він спостерігався з періодичними госпіталізаціями.

Коли запальний процес основного захворювання було ліквідовано, у хлопчика з’явилися скарги на прогресуючу деформацію гомілки. При дообстеженні у відділенні ортопедії та травматології НДСЛ «Охматдит» лікарі виявили блокування росткової зони. Воно виникає внаслідок ускладнення травми в ділянці росткових зон та може призвести до вкорочення або кутової деформації гомілки. У Максима була вражена одна внутрішня частина росткової зони. Тому в нього було незначне вкорочення та суттєва кутова деформація гомілки.

Такі захворювання є вкрай рідкісними та усуваються методикою керованого росту – це хірургічний спосіб, який використовується для корекції довжини кісток у дітей. «Стандартна методика керованого росту заключається у фіксації деформації спеціальною пластинкою, яка дозволяє виправити її. Але в нашого пацієнта був повноцінний блок росткової зони, тому зробивши установку фіксатора, ми б лише не дали деформації прогресувати, але не виправили б її. Отож вирішили проводити дану операцію комбіновано з резекцією блоку росткової зони. Спеціальним інструментом, який вводиться через мініатюрний доступ, ми видалили блок у ростковій зоні, контролюючи правильність зони резекції за допомогою відеокамери. Після чого заповнили дефект власною жировою тканиною», – розповідає Власій Пилипко, дитячий ортопед-травматолог Охматдиту.

Перевагою резекції блокування росткової зони під контролем відеокамери є менше пошкодження навколишніх тканин, швидше відновлення та мінімізація ризиків у порівнянні з традиційними відкритими хірургічними методами. Однак воно вимагає спеціальної кваліфікації хірурга та наявності обладнання.

На сьогодні Максим позбувся своєї деформації на 60%. Через 3-6 місяців очікуємо, що настане повна корекція та наші лікарі заберуть пластинки. Після цього ріст хлопчика продовжуватиметься рівномірно.

Подібні травми можуть статися як після перелому, так і після звичайного забою. Тому дуже важливо вчасно звертатися за медичною допомогою. Дякуємо всій команді спеціалістів Охматдиту за наполегливу роботу! Бажаємо всім дітям міцного здоров‘я!