Відділення дитячої ендокринології


Відділення є унікальним завдяки тому, що воно розташовано у багатопрофільній лікарні та обслуговує найбільш важку та унікальну ендокринну патологію з усіх регіонів України.

У відділенні ендокринології надається висококваліфікована спеціалізована допомога дітям з найскладнішими ендокринними захворюваннями:

  • автоімунні поліендокринні синдроми, поліорганна патологія у дітей з ендокринними захворюваннями;
  • диференційна діагностика ендокринних захворювань, пухлин ендокринних залоз;
  • захворювання гіпофіза – нецукровий діабет (диференціальна діагностика центрального НД, нефрогенного НД і психогенної полідипсія). Проведення діагностичних проб;
  • пацієнтам з гормонально активними об’ємними утворенням гіпофіза, які не потребують нейрохірургічному лікуванні проводиться компенсація гормонального статусу (пролактиноми, краніофарнінгіоми, соматостатіноми);
  • диференціальна діагностика синдрому і хвороби Іценко-Кушинга. Діагностика даної групи захворювань включає гормональне дослідження з проведенням діагностичних проб, МРТ або КТ головного мозку, надниркових залоз з контрастним підсиленням за показаннями. Після консультації нейрохірурга визначається тактика подальшого лікування. В післяопераційному періоді за показаннями проводиться замісна гормональна терапія з підбором дози.
  • проведення діагностичних проб при порушенні темпів зростання, статевого розвитку. Дітям із затримкою росту і високорослістю проводиться комплексне обстеження із залученням суміжних фахівців для виключення соматичної, генетичної патології; вивчається гормональний статус; проводяться діагностичні фармакологічні проби згідно з протоколами; інструментальне обстеження (УЗД, ЕКГ, ЕхоКГ, рентгенографія, КТ, МРТ при необхідності). На консиліумі вирішується питання що до необхідності лікування гормоном росту.
  • важкі хронічні ускладнення цукрового діабету; підбір та корекція дози інсуліну, установка інсулінових помп, проведення моніторингу глюкози у пацієнтів з порушенням вуглеводного обміну;
  • діагностика та лікування різних форм цукрового діабету, в тому числі неонатального, MODY;
  • генетичні синдроми асоційовані з цукровим діабетом (DIDMOAD-синдром, мітохондріальний діабет, синдроми важкої резистентності до інсуліну, синдром Дауна та т.ін);
  • диференціальна діагностика гіпоглікемічних станів у дітей в неонатальному періоді, грудному та дитячому віці. З проведенням консультування дітей з даною патологією в генетичном центрі, центрі органних захворювань НДСЛ «ОХМАТДИТ», при необхідності – генетичне обстеження в лабораторіях Європи. Підбір і корекція медикаментозної терапії гіпоглікемічних станів;
  • ранні та пізні форми вродженої дисфункції кори надниркових залоз (ВДКНЗ), хронічна недостатність надниркових залоз, об’ємні утворення надниркових залоз з гормональною активністю (феохромацітома, андростерома, кортікоандростерома), різні форми гіперандрогенії: встановлення точного діагнозу, лікування гормональних і супутніх соматичних порушень, передопераційна підготовка. Проводиться диференціальна діагностика транзиторної і вродженої дисфункції кори надниркових залоз у новонароджених. Призначається патогенетичне лікування, проводиться корекція гормонального статусу. Проводиться виявлення і моніторинг ускладнень ВДКНЗ і їх лікування.
  • порушення обміну кальцію і фосфору: гіпопаратиреоз (зниження функції паращитовидних залоз), гіперпаратиреоз (підвищення функції паращитовидних залоз). Проводиться діагностика (рівень кальцію, фосфору крові і сечі, лужна фосфатаза крові, паратгормон, УЗД, денсітоментрія), консультації генетика, педіатра, офтальмолога, хірурга-ендокринолога, ортопеда, призначається патогенетичне лікування виявлених порушень;
  • захворювання щитовидної залози: синдром тиреотоксикозу: дифузний токсичний зоб, токсична аденома, стадія хасітоксікоза при автоімунному тиреоїдиті, підгострий тиреоїдит, синдром гіпотиреозу: вроджений первинний гіпотиреоз (пов’язаний з ураженням щитовидної залози), вторинний гіпотиреоз (пов’язаний з ураженням гіпофіза), придбаний гіпотиреоз на тлі аутоімунного тиреоїдиту.
  • поєднання ендокринної патології з іншого соматичною патологією, яка вимагає обстеження і / або лікування спільно з лікарями інших спеціальностей;
  • порушення статевого диференціювання:
    • встановлення діагнозу, вибір громадянського статі дитини;
    • визначення тактики медикаментозного і термінів хірургічного лікування у дітей з порушенням статевого діференціювання.

У лікуванні ЦД ми керуємося сучасними міжнародними протоколами з лікування ЦД. Співробітники відділення брали участь в розробці українських протоколів (Протоколи Надання медичної допомоги дітям за спеціальністю «Дитяча ендокрінологія»)

Діагностичні дослідження для диференційної діагностики різних типів діабету проводиться в Україні і за кордоном. Для діагностики ЦД 1-го типу, а також прогнозування ризику розвитку ЦД 1-го типу у найближчих родичів, проводяться імунологічні дослідження: визначення антитіл до острівцевих клітин (ICA), інсуліну (IAA), ферментам глютаматдекарбоксілазі (GADA) і тірозінфосфотазі (IA2), цинкового транспортера (ZnT8) в Україні.

Проводиться діагностика ЦД 2 типу у дітей з явними клінічними скаргами. Так само виявляються групи ризику по розвитку ЦД2 типу (підлітки, народжені з масою менше 3 кг або більше 4 кг; мають ожиріння, порушення обміну холестерину, артеріальну гіпертензію; діти, у яких в сім’ї є родичі з ЦД 2 типу)

Моногенні форми діабету більш ніж в 80% випадків веріфікуються на підставі аналізу ДНК. Молекулярно генетичне тестування проводиться в Європі.

Проводиться комплексне лікування ускладнень ЦД із залученням при необхідності лікарів суміжних спеціальностей (окулістів, нефрологів, неврологів, дерматологів, проведення фізіотерапевтичного лікування).

У відділені працюють високопрофесійні лікарі та медсестри. Усі лікарі мають вищу категорію, багатий клінічний досвід, володіють новітніми технологіями, працюють згідно сучасним клінічним міжнародних протоколам, постійно підвищують свій професійний рівень завдяки участі в вітчизняних та міжнародних конференціях, вивчення фахових публікацій.

У відділення ендокринології надходять діти з усієї України, що мають патологію статі. Наше відділення єдине в Україні, де є можливість комплексного мультідисціплінарного підходу до проблеми порушення статевого розвитку та статі. З пацієнтами працює мультідисциплінарна команда: ендокринологи, генетики, гінекологи, урологи, психологи. У лікарні працює комісія по визначенню статі. Наявна можливість комплексного обстеження, визначення статі, призначення комплексного лікування (гормонального та хірургічного) с подальшим динамічним спостереженням за хворими.

У відділенні сконцентровані новітні технології в лікуванні цукрового діабету, де використовуються найсучасніші технології (установка інсулінових помп, проведення постійного моніторінгу глюкози).

Проводиться діагностика між різними типами цукрового діабету (1 тип, 2 тип, MODY, вторинний, компонент генетичного синдрому, неонатальний транзиторний або стійкий тощо) – для вибору оптимального лікування цукрознижуючими препаратами.

Підбір оптимальної інсулінотерапії (інтенсивна, помпова).

Проведення навчання дітей, їх батьків, медичних працівників (в т.ч. дитячих ендокринологів регіонів) правилам помпової інсулінотерапії.

Проводиться безперервний моніторинг глюкози крові для діагностики скритих гіпоглікемій та підбора оптимальної дози інсуліну.

Потужна діагностична база:

  • клініко-лабораторна база – наявність можливості безкоштовного дослідження повноцінного спектру гормонів (гормони щитовидної та паращитовидних залоз (ТТГ, Т4 св, АТПО, паратгормон), статеві гормони (ЛГ, ФСГ, пролактин, тестостерон, прогестерон, естрадіол), гормони надниркових залоз (ДГЕА-С, кортизол), гормон росту, показники вуглеводного обміну (цукор крові і сечі, НвА1с, С-пептид, інсулін, індекс НОМА);
  • інструментальної-діагностична база (рентген, УЗД, КТ, ЕНМГ, доплерографія, РВГ, РЕГ, МРТ та ін..);
  • медико-генетичне консультування;
  • можливість мультидисціплінарного консультування хворих.

Потужна лікувальна база:

  • у відділенні завжди є необхідні безкоштовні ліки для надання повноцінної допомоги дітям з різною ендокринною патологією;
  • наявність фізіотерапевтичного відділення у лікарні для лікування дітей з ендокринної патологією;
  • можливість проведення лікувальних сеансів ГБО для дітей з ендокринною патологією.

Співробітники відділення за останні 5 років опублікували 27 печатних робіт на різні теми дитячих ендокринних захворювань у вітчизняних та закордонних виданнях.

У відділенні ендокринології 2 лікаря володіють англійською мовою.

ЗАКОРДОННЕ СТАЖУВАННЯ ЛІКАРІВ ВІДДІЛЕННЯ ЕНДОКРИНОЛОГІЇ

  • Зимова школа дитячих ендокринологів під патронажем Європейської асоціації дитячих ендокринологів (ESPE) березень 2005 рік (Погадаєва Н.Л.)
  • 17 семінар ESPE «Захворювання надниркових залоз»30-31 травня 2013 року, Берн, Швейцарія (Погадаєва Н.Л.)
  • Друга Інтернаціональна конференція «Нові технології у лікуванні цукрового діабету», 25-28 лютого 2009 року., Афіни, Греція. (Погадаєва Н.Л.)
  • Участь у конгресі міжнародного суспільства дитячої та підліткової діабетології (ISPAD), червень 2012 р., Стамбул, Турція (Малашонок В.Б.)
  • Міжнародний конгрес ESPE, Мілан, Італія, вересень 2013 рік (Погадаєва Н.Л.)
  • Академія медичної освіти, Університет помпової інсулінотеріпії,30 жовтня 2013 року, Толохенас, Швейцарія. (Погадаєва Н.Л.)
  • Спікер Університету помпової інсулінотерапії вересень 2014 рік, Мінск, Беларусь (Малашонок В.Б.).
  • Спікер Університету помпової інсулінотерапії грудень 2015 рік, Єреван, Вірменія (Малашонок В.Б.).
  • 18 світовий конгрес з дитячої та підліткової гінекології, 25-28 червня 2016 р., Флоренція, Італія (Погадаєва Н.Л.).
  • Університет помпової інсулінотеріпії «Удосконалення терапії та спостереження за пацієнтами з цукровим діабетом, які отримують помпову інсулінотерапію», 13-14 жовтня 2016 року, Відень, Австрія. (Погадаєва Н.Л., Малашонок В.Б.)
  • Участь у ISPAD, жовтень 2016 року, Валенсія, Іспанія (Малашонок В.Б.).
  • Міжнародна конференція «Діабет та вагітність», березень 2017 року, Барселона, Іспанія. (Малашонок В.Б.).
  • Спікер Університету помпової інсулінотерапії, жовтень 2017 рік, Мінск, Беларусь (Малашонок В.Б.).
  • Міжнародний конгрес ESPE, Афіни, Греція, вересень 2018 рік (Погадаєва Н.Л.)
  • Кавказська школа дитячих ендокринологів ESPE, Бішкек, Киргизстан, жовтень 2018 р. (Погадаєва Н.Л.)
  • Зав.відділенням Погадаєва Н.Л.