Завідувачка відділення – Старенька Світлана Яківна, заслужений лікар України.
У відділенні надається цілодобова, мультидисциплінарна, висококваліфікована, спеціалізована медична допомога новонародженим дітям з важкою асоційованою перинатальною патологією з подальшою реабілітацією та катамнестичним спостереженням немовлят згідно до Національних протоколів, міжнародних стандартів та, розроблених на їх підставі, клінічних маршрутів надання медичної допомоги дітям з усіх регіонів України та м. Києва.
У відділенні впроваджено та використовуються сучасні неонатальні технології:
- проведення неінвазивної респіраторної підтримки – CРАР-терапія (за допомогою апарата СPAP «SIPAP Infant Flow») з реалізацією декількох способів респіраторної підтримки новонароджених з дихальною недостатністю.
- традиційний СРАР (самостійне дихання з постійним позитивним тиском).
- неінвазивна вентиляцію легень (проведення терапії зі створенням постійного позитивного тиску в дихальних шляхах за допомогою спеціальних назальних канюль).
Завдяки Фонду В. Пінчука «Колиски Надії» організовано 3 палати інтенсивної терапії з сучасним медичним обладнання
- проведення парентерального харчування із застосуванням білків (аміновен інфант), жирів (SMOF ліпіди), вуглеводів, мінералів та внутришньовенних жиро- і водорозчинних вітамінів.
- введення електронної медичної карти стаціонарного хворого з розрахунками парентерального харчування.
Діти, які отримали стаціонарне лікування у відділенні та були виписані додому із важкою асоційованою перинатальною патологією, зокрема патологією нервової системи, яка потребує подальшого клініко-інструментального нейромоніторінгу можуть пройти повторне, моніторингове, стаціонарне обстеження в умовах відділення протягом місяця після виписки із стаціонару шляхом проведення:
- добової мультиканальної відео-електроенцефалографії (відео—ЕЕГ).
- відео-електроенцефалографії (відео—ЕЕГ).
- нейросонографії (НСГ).
- полісомнографії (ПСГ).
- магнітнорезонансної томографії (МРТ).
- діагностика та лікування судом у новонароджених, зокрема епілептичної енцефалопатії, різної етіології (структурна, генетична, інфекційна, метаболічна)
- сучасна діагностика та лікування гідроцефалії, як набутої – постгеморагічної оклюзійної, так і вродженої – в структурі пре- перинатального ураження головного мозку).
- застосування всіх видів шунтування:
- резервуар Оммайя, вентрикулоперитонеальне шунтування, атріовентрикуля́рне шунтування
- сучасна діагностика та лікування вроджених вад розвитку верхніх дихальних шляхів – ларінгомаляція, трахеомаляція, тощо
- діагностика та лікування гастроезофагального рефлюкса (ГЕР)
- проведення фіброгастроскопії (ФГДС), pH -метрії стравоходу
- рання діагностика та лазерна корекція ретинопатії передчасно народжених дітей
- лазерна коагуляція аваскулярних зон сітківки, вітреоретинальні операції
- діагностика та лікування важких бактеріальних та вірусних інфекцій специфічні для перинатального періоду:
- Інфекції ТОRCH групи: нейроінфекції (енцефаліт), гепатит, пневмонія, увеїт
- Бактеріальні інфекції: нейроінфекції (менінгіт, вентрикуліт), важкий некротичний ентероколіт (НЕК), пневмонія
- Діагностика та лікування важких форм бронхолегеневої дисплазії (БЛД)
- Діагностика та лікування метаболічних та орфанних захворюваннь (вроджені порушення обміну речовин):
- СМА, муковісцидоз, адреногенітальний синдром, вроджений гіпотиреоз, вроджені гіпоглікемії, інші порушення обміну речовин
- Спостереження та лікування станів до- та після хірургічного/нейрохірургічного лікування та/або необхідність подальшого хірургічного/нейрохірургічного спостереження
- пластики хоан, гастростомія, фундоплікація, Spina bifida, тощо
- Медико-генетичне консультування в МГЦ з метою виявлення хромосомної, генної патології
- Проведення психо-емоційної підтримки матерів психологами Центру медико-психологічної соціально-реабілітаційної допомоги
- Відділення укомплектовано сучасною медичною апаратурою:
реанімаційні столи, кувези з сервоконтролем, кардіореспіраторні монітори на кожну дитину, інфузомати, лампи фототерапії, в тому числі 2-світлодіодні, лампи променевого тепла, ЕЕГ апарат з відеоспостереженням, апарат для проведення скринінгу слуху
- З метою своєчасного виявлення порушень розвитку дитини, зокрема нейророзвитку у відділенні функціонує кабінет катамнестичного спостереження
- Дітям, які народились передчасно та /або мають порушення розвитку, зокрема нейророзвитку, проводиться медична реабілітація
- Первинний огляд та консультація спеціалістів мультидисциплінарної реабілітаційної команди.
- Постановка реабілітаційного діагнозу та визначення пріоритетів та функціональних цілей для дитини, батьків та родини на основі участі в щоденних заняттях.
- Формування індивідуального реабілітаційного плану.
- Оцінювання розвитку дитини за 5 сферами (велика моторика, дрібна моторика, інтелектуальна сфера, мовленнєва сфера, соціально-емоційна сфера).
- Проведення оцінки розвитку дитини та функціонування родини з використанням міжнародних стандартизованих інструментів обстеження та оцінки (шкали/тести/опитувальники).
- Організація навчання родини особливостям догляду за дитиною та її розвитком, запобіганню можливих ускладнень та дотриманню рекомендацій на всіх етапах надання допомоги.
- Психологічний супровід батьків дитини.
- Оцінка стану дитини та можливості переходу на інший етап реабілітації з подальшою корекцією індивідуального реабілітаційного плану.
- Дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії при наданні медичної та/або реабілітаційної допомоги.
Відділення є клінічною базою 5-ти кафедр (кафедра педіатрії, неонатології, дитячих інфекційних хвороб, імунології та алергології НУОЗ України iм. П.Л. Шупика, кафедра дитячої анестезіології та інтенсивної терапії НУОЗ України iм. П.Л. Шупика, дитячої отоларингології, аудіології та фоніатрії НУОЗ України iм. П.Л. Шупика, медичної генетики Національного медичного Університету ім. О.О. Богомольця, дитячої хірургії Національного медичного Університету ім. О.О. Богомольця).
Лікарі та медичні медсестри постійно підвищують свій професійний рівень, беруть активну участь у конгресах, з’їздах, науково-практичних конференціях, мають понад 45 друкованих робіт.
83% лікарів і 87% медичних сестер мають вищу кваліфікаційну категорію. Відділення тісно співпрацює з провідними спеціалістами МОЗ України. Лікарі проходили стажування в закордонних клініках Канади, Польщі, Німеччини, Латвії, Чехії, Угорщини, Китаю.
Показання для направлення дітей на стаціонарне лікування до відділення:
- Передчасно народжені діти гестаційного віку 33 тижня та більше.
- Передчасно народжені діти, які потребують проведення неінвазивної респіраторної підтримки (назальний СРАР, неінвазивна вентиляція легень), тривалого парентерального харчування, контрольованого кардіо-респіраторного моніторингу.
Стани перинатального періоду, згідно МКХ:
- Клас ХVІ (Р00 – Р96).
- Клас ХVІІ (Q 00 – Q99), за винятком вроджених вад розвитку, які потребують екстреної хірургічної корекції.
- Клас VІ (G00 – G99).
- Передчасно народжені діти з ретинопатією недоношених (РН), які потребують діагностики, моніторингу РН, лікування (лазерна коагуляція аваскулярних зон сітківки, вітреоретинальні втручання).
- Новонароджені діти з нейрохірургічною патологією (гідроцефалія вроджена та набута, стан після нейрохірургічних втручань).
- Новонароджені діти з орфанними захворюваннями (діагностика та лікування).
Колектив відділення формувався протягом багатьох років. Не зважаючи на повномаштабне вторгнення РФ в Україну майже всі працівники залишились працювати у відділенні. Вони віддано, чесно, професійно виконують свої обов’язки, з повагою та любов’ю відноситься до маленьких пацієнтів та їх батьків, створюючи доброзичливу та теплу атмосферу у відділенні.
Нехай Віра, Надія, Любов ніколи не покидають наших маленьких пацієнтів, їхніх батьків та медичних працівників відділення.
Госпіталізація у відділення здійснюється за попереднім узгодженням з медичним директором з медичних питань НДСЛ «Охматдит» МОЗ України та за електронним направленням неонатальних відділень закладів охорони здоров’я України або сімейного лікаря.
Телефон відділення (044) 236-02-37.