Вперше в Україні 2-місячній дитині провели трансплантацію кісткового мозку: завдяки неонатальному скринінгу імунодефіцит виявили одразу після народження


Липень 20 / 2023

Коли Максим народився, у нього, як і у інших новонароджених, взяли зразок крові для неонатального скринінгу на 21 рідкісну хворобу.

Мама хлопчика розповідає, коли народжувався її старший син, вони також робили скринінг, але тоді дитину перевіряли лише на 4 захворювання. Із жовтня 2022 року в Україні можливості діагностики були розширені за ініціативою Президента України та реалізовані Міністерство охорони здоров’я України.

«На 48 годину життя у дитини взяли зразки крові для проведення дослідження. У Львівському скринінговому центрі було проведено первинне дослідження, потім невтішний результат підтвердили у експертному центрі Охматдиту. Завдяки скринінгу хворобу вдалося виявити ще до появи перших симптомів та розпочати своєчасне лікування», – зазначила Наталія Ольхович Nataliya Olkhovych, завідувачка лабораторії медичної генетики НДСЛ «Охматдит».

Максиму поставили діагноз — важкий комбінований імунодефіцит. Лікарі розповідають, без трансплантації кісткового мозку лише 5% таких пацієнтів доживають до 300 дня життя, 95% — гинуть здебільшого від інфекцій. Тому лікування критично важливо починати якомога раніше.

Спочатку дитина лікувалася у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр. Ми дякуємо професору Ларисі Костюченко та колегам, які вели дитину, за співпрацю. Далі колеги звернулися у Київ до спеціалістів відділення трансплантаціі кісткового мозку, бо тільки в НДСЛ «Охматдит» здійснюють усі види ТКМ дітям та це єдиний центр, який має успішний досвід проведення більше ніж 150 алогенних ТКМ та більше 10 ТКМ пацієнтам з імунодефіцитами. За лікування хлопчика взялася мультидисциплінарна команда з різних відділень нашої лікарні.

Донором кісткового мозку для Максима став його 4-річний брат Євген. Хлопчик підійшов брату та врятував його життя. Максиму не було ще й 2 місяців, коли йому провели трансплантацію. Це найменший пацієнт в Україні, якому провели ТКМ.

«Трансплантація кісткового мозку дозволила скорегувати імунну систему хлопчика. Тепер він має шанс на повноцінне та довге життя. Його імунна система більше не боїться інфекцій. Дякуємо колегам за співпрацю та боротьбу за здоров’я дітей»,— розповідає завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Олександр Лисиця Oleksandr Lysytsia.На виписці, не стримуючи сліз, мама хлопчика Марія звернулася до лікарів: «Хочу щиро подякувати за вашу роботу, знання, доброту, підтримку і ту працю, яку ви доклали для нас. Велика вдячність вам усім від нашої сімʼї. Бажаємо вам здоровʼя і щоб ви продовжували дарувати своїм пацієнтам можливість бути здоровими».

Наша лікарня бажає здоров’я маленькому пацієнту та його родині!

Більше фото за посиланням: https://photos.app.goo.gl/vfbsSrmK3bjcfYNx8
Професійні фото: Андрій Проць