Відділення засноване в 1956 році, одне з перших в Европі. В лікарню «Охматдит» переведено в 1966 році. Надає висококваліфіковану, спеціалізовану гінекологічну допомогу дівчатам до 18 років. У відділенні праціюють 6 лікарів вищой категорії, два кандидата медичних наук, усі володіють методом ультразвукової діагностики гінекологічної патології. Наші лікарі проходили стажування в Сполучених штатах Америки, в Канаді, в Европі, систематично підвищують свою кваліфікацію, беруть участь в профільних конференціях як в Україні так і за кордоном з доповідями про наш досвід роботи і з метою опанування і впровадження в роботу відділення сучасних методів діагностики і лікування.
Відділення співпрацює з ДУ ІПАГ АМН України. За необхідності хворих консультує і оперує член. кор. АМН України д.м.н. професор Т.Ф.Татарчук. Поряд з лікарями працюють висококваліфіковані медичні сестри, більшість з яких мають вищу кваліфікаційну категорію і обізнані із специфікою надання гінекологічної допомоги дітям і чуйний і старанний молодший медперсонал.
У відділенні проводиться консервативне і оперативне лікування хворих з гінекологічною патологією в повному обсязі – черга на хірургічне лікування відсутня.
Більшість пацієнток це дівчата підліткового віку з ендокринними гінекологічними розладами: аменорея, олігоменорея, синдром полікістозних яєчників, пубертатні маткові кровотечі, затримка статевого розвитку.
Сучасна лабораторна діагностика і багатопрофільність лікарні дозволяє виявляти причини і характер розладів менструальної функції., які дуже часто пов’язані із складною соматичною патологією. Комплексне лікування соматичної і гінекологічної патології підвищує ефективність і запобігає рецидивам захворювання.
Дівчата молодшої вікової групи звертаються до нас з передчасним статевим розвитком. Відділення єдине, де в повному обсязі проводиться лікування дистрофії вульви у дівчат молодшого віку , які не можуть отримати лікування в інших закладах, в той час, як це захворювання викликає фізичні страждання дитині.
У відділенні провадиться консерватикне лікування гемангіом зовнішніх статевих органів у дівчат молодшої вікової групи.
Хірургічне лікування
Проводяться реконструктивно-пластичні операції при аномаліях розвитку статевих органів, які в більшості випадків проявляються в пубертатний період після менархе внаслідок перешкоди відтоку менструальної крові. Особливої уваги заслуговують дівчата, яким були проведені неадекватні оперативні втручання за місцем проживання, що обумовило необхідність повторних хірургічних втручань в нашому відділенні і значно подовжило строки реабілітації.
У відділенні з 2000 року впроваджено та широко застосовуються методи мініінвазівної ендоскопічної хірургії для лікування дівчатам з 3 місяців до 18 років. Методом лапароскопії видаляються доброякісні пухлини яєчників із збереженням неушкодженої тканини яєчника (за наявності). Слід відмітити, що не ускладнені функціональні кісти яєчників лікуються в нашому відділенні консервативно (гормональна терапія ) з високою ефективністю і тільки при ознаках ускладнень (перекрут або апоплексія з внутрішньочеревною кровотечею) або при відсутності регреса кісти проводиться операція методом лапароскопії. В більшості випадків, при своєчасній діагностиці і відсутності ознак некрозу ми виконуємо розкручування додатків (ургентна лапароскопія) при їх перекруті з подальшим консервативним лікування для профілактики рецидивів. Також при субкапсулярній апоплексії яєчника без ознак кровотечі проводиться консервативне лікування, яке в більшості випадків дозволяє нормалізувати стан яєчника.
У дівчат першого року життя видалення кіст з вродженим перекрутом і некрозом проводиться методом лапароскопії.
Впроваджено хірургічне видалення рудиментарного рогу матки методом лапароскопії при такій аномалії розвитку як функціонуючий рудиментарний ріг матки з порушенням відтоку крові та формуванням гематометри.
Лікарі відділення приймають участь в роботі мультідісциплінарної групи, єдиної в Україні, що визначає тактику ведення дітей з порушенням статевого диференціювання. За висновками консиліума, за потреби, у відділенні проводяться фемінізуючі операції – видалення гонад (при розташуванні в черевній порожнині методом лапароскопії) при порушенні статевого дифференціювання з каріотипом 46XY для профілактики малігнізації. В подальшому призначається замісна голрмональна терапія з тривалим спостереженням. Впроваджена пластика зовнішніх статевих органів при вірілізації по Prader III-V (пластика урогенітального синусу з розмежуванням сечовивідних шляхів і піхви; пластика клітора із збереженням голівки на судинно-нервових «ніжках», що є теж унікальною операцією, яка в України проводиться лише в нашому відділенні).
Ургентні операції проводяться також у дівчат з травмами статевих органів (ушивання).
Своєчасна діагностика і адекватне лікування гінекологічної патології в дитячому та підлітковому віці дозволяє зберегти репродуктивний потенціал і дасть можливість в майбутньому сати щасливою матусею здорових діточок.
Показання для направлення дітей на стаціонарне лікування до відділення
- Затримка статевого дозрівання
- Передчасне статеве дозрівання
- Порушення менструальної функції ( пубертатна маткова кровотеча, аменорея, пубертатна олігоменорея, дисменорея, синдром полікістозних яєчників)
- Запалення внутрішніх статевих органів ( не обумовлене висхідною інфекцією,
яка передається статевим шляхом) - Пухлини та пухлиноподібні утворення геніталій (як консервативне, так і хірургічне лікування; лапароскопія (лапаротомія) в ургетному і плановому порядку дівчатам з 3 місяців
до 18 років. - Аномалії розвитку статевих органів Проводяться реконструктивно-пластичні операції вагінальним доступом при порушенні відтоку менструальної крові: атрезія гімен, відсутність частини, або всієї піхви при функціонуючій матці; асиметричні подвоєння статевих органів
з порушенням відтоку менструальної крові на рівні подвоєної піхви, або шийки. Лапароскопія (лапаротомія) при наявності функціонуючого рудиментарного рогу. Консервативна кольпоелонгація або кольпопоез при аплазії піхви і матки (синдром Рокитанського Клостера). - Порушення статевого диференціювання. За висновками консиліума (за потреби) проводяться фемінізуючі операції – видалення гонад при порушенні статевого дифференціювання з каріотипом 46XY для профілактики малігнізації, (при розташуванні в черевній порожнині методом лапароскопії); пластику зовнішніх статевих органів при вірілізації по Prader III-V (пластика урогенітального синусу з розмежуванням сечовивідних шляхів і піхви, пластика клітора із збереженням голівки на судинно-нервових «ніжках»).
- Патологія зовнішніх статевих органів ( дистрофія вульви, пухлини, гемангіоми, вульвовагініти при підозрі на стороннє тіло у піхві, або при неефективності лікування.
в амбулаторних умовах, кісти бартолінової залози, гартнерова хода, поліпи та інше). - Травми геніталій.
Протипоказання для направлення у відділення (крім загальноприйнятих):
- Соматична патологія в гострій стадії, або хронічні захворювання у стадії загострення або декомпенсації.
- Вагітність, ускладнення абортів та пологів.