Міжнародна медична співпраця: спеціалісти Охматдиту разом з провідним французьким щелепно-лицевим хірургом провели унікальні операції дітям зі складними патологіями


Грудень 31 / 2024

Минулого тижня до столичного Охматдиту з гуманітарною місією прибув Roman H. Khonsari (Роман Хонсарі) – черепно-щелепно-лицевий і реконструктивний хірург французької дитячої клініки Парижу Hôpital Necker-Enfants malades, професор медичного факультету Паризького університету.

Візит відбувся у рамках дії програми міжнародного медичного партнерства, започаткованого першою леді України Олена Зеленська на Третьому саміті перших леді та джентельменів Summit of First Ladies and Gentlemen.

Це третій приїзд лікаря до України, у ході якого французький хірург разом з нашими нейрохірургами, щелепно-лицевими хірургами, анестезіологічною бригадою, медичними сестрами, спеціалістами кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО НМУ ім. О.О. Богомольця та іншими спеціалістами провели надскладні та унікальні щелепно-лицеві та краніофаціальні операції, що допомагають пацієнтам із важкими патологіями обличчя й черепа. Загалом за весь час проведено 5 хірургічних втручань та вже плануються нові.

Професор Роман Хонсарі говорить: «У Франції нам знадобилося понад 30 років для створення системи лікування таких рідкісних патологій. Ми раді передавати цей досвід українським колегам, щоб діти могли отримувати допомогу вдома, не виїжджаючи за кордон. Наразі лікарі Охматдиту вже готові виконувати частину втручань самостійно. Наше завдання – допомогти сформувати команду, яка стане центром компетенцій в Україні».

Протягом тижня спеціалісти рятували життя наших пацієнтів. Разом в Охматдиті вони провели 2 операції тривалістю 7 та 8 годин кожна. Одне з таких втручань було виконано 8-річній пацієнтці з синдромом Аперта – вроджена генетична вада, через яку неправильно формується мозковий та лицевий череп, а також зрощуються пальці. Перша унікальна операція їй була проведена нейрохірургами Охматдиту ще 8 років тому. Тепер був виконаний наступний етап – вперше в Україні дитині зроблено висунення верхньої щелепи за допомогою зовнішнього та внутрішніх дистракторів. Також провели надскладну краніофаціальну операцію 1-річній дівчинці з синдромом Крузона.

«Ми обʼєднали найдосвідченіших хірургів у дитячій нейрохірургії та щелепно – лицевій хірургії для створення команди фахівців у краніофаціальній хірургії , співпраця яких тільки посилює рівень допомоги дітям з вадами обличчя та голови», – каже провідний щелепно-лицевий хірург Охматдиту Олег Голубченко.

«У таких дітей кістки мозкового черепа формуються неправильно, що призводить до деформацій обличчя, проблем із диханням, зором, розвитком мозку, а також до значних естетичних змін. Це ускладнює їхню соціалізацію й якість життя. Тому ми обʼєднуємо знання, навички та досвід, аби допомогти пацієнтам з найважчими випадками», – пояснює професор Андрій Копчак.

Павло Плавський, дитячий нейрохірург та завідувач відділення нейрохірургії Охматдиту, додає: «Подібні операції тривають від 6 до 8 годин. Лікування дитини проводиться у кілька етапів. Перші операції направлені на створення умов для розвитку головного мозку. На наступних етапах – покращення функцій дихання, ковтання та формування естетичного вигляду обличчя». Подібні операції можливі лише при потужній роботі команди анестезіологів.

«Лікування в операційній не завершується. Післяопераційний період, комунікація з мамами, уважність до дрібниць і чітке дотримання рекомендацій — усе це дозволяє мінімізувати ризики й забезпечити найкращий результат для пацієнтів. Адже наша хірургія — це складний пазл із різних деталей, але коли кожен викладається на повну, загальна картина виходить чудовою. Це неймовірна командна робота, і я дуже ціную те, що ми разом рухаємося вперед, допомагаючи дітям здобувати здорове майбутнє», – пояснює Вікторія Матвійчук, лікарка-анестезіологиня відділення анестезіології та інтенсивної терапії з ліжками ЕКМО.

У ході співпраці провідний французький хірург високо оцінив професіоналізм українських медиків. Активна взаємодія та обмін досвідом між фахівцями триватиме й надалі. Міжнародне партнерство сприяє вдосконаленню вітчизняної медицини та дарує шанси на порятунок багатьох дітей.Щиро дякуємо французькому хірургу, всім українським медикам, кафедрі щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій Інституту післядипломної освіти НМУ ім. О.О. Богомольця та адміністрації лікарні за підтримку, професіоналізм та відданість. Усі разом продовжуємо працювати, аби наші дітки мали щасливе та здорове майбутнє!