Нарада «Надання високоспеціалізованої допомоги дітям з тяжкими захворюваннями»


Квітень 4 / 2019

Людське життя безцінне. Дитяче життя безцінне.
Покликання лікаря – врятувати. Завдання керівників – забезпечити.

03 квітня 2019 року відбулась нарада «Надання високоспеціалізованої допомоги дітям з тяжкими захворюваннями», ініціаторами якої стали Народний депутат України Оксана Корчинська та головний лікар НДСЛ «Охматдит» МОЗ України Ірина Садов’як. Організацію заходу підтримали та забезпечили МОЗ України та Дитячий фонд ООН «ЮНІСЕФ». Народний депутат Оксана Корчинська займає дуже активну позицію щодо організації ефективної високоспеціалізованої медичної допомоги дітям з онкогематологічними захворюваннями та переймається долею кожної хворої дитини. Народний депутат розповіла про реальний стан онкогематологічної допомоги в Україні, про перемоги, здобуті з 2014 року та про задачі, що наразі вимагають вирішення.

Заступник Міністра охорони здоров’я Роман Ілик, Генеральний директор Директорату стратегічного планування та євроінтеграції МОЗ України Ірина Литовченко закцентували увагу на стратегії, завданнях та планах МОЗ щодо розвитку трансплантації в Україні.

Неможливе стало реальністю. Ірина Садов’як разом із командою лікарів онкогематологічних відділень, трансплантації кісткового мозку та реферес-лабораторії за півроку зробили вибуховий прорив у організації медичної допомоги дітям з онкогематологічними захворюваннями в лікарні. Вікторія Яновська, Олександр Лисиця, Ольга Стецюк, Наталя Кубаля, Ігор Стецюк поділились досвідом та результатами роботи, а також звернулися до керівників департаментів охорони здоров’я усіх областей України та міста Києва, завідувачів та лікарів дитячих онкогематологічних відділень з пропозицією налагодити більш тісну співпрацю з мультидисциплінарною командою НДСЛ «Охматдит» МОЗ України. Надзвичайно інформативною та унікальною стала доповідь лікаря-офтальмолога Олесі Лисиці про можливості лікування ретинобластом, сучасні підходи та практику.

Наталія Архіпчук, головний спеціаліст управління медичної допомоги дорослим МОЗ України показала результати роботи експертної комісії МОЗ України по направленню на лікуванню за кордон за 2016-2018 рр. У 2018 році лікування в іноземних клініках отримали 54 дитини, що майже в 2 рази більше, ніж в 2016 році. З регіонами обговорено важливість дотримання порядку направлення на лікування за кордон та вчасну подачу повного пакету документів.

Надзвичайно активним стало обговорення держзакупівель за напрямом «дитяча онкологія». Заступник Міністра охорони здоров’я Ольга Стефанішина зазначила, що за визначеною номенклатурою держава забезпечує онкохворих дітей на 100%. Витрати держбюджету на 1 онкохвору дитину в рік складають близько 550 тис. грн.. Дискусія з аудиторією була продуктивною – з’ясовані проблеми із заповненням форм заявок, поставками медикаментів та необхідністю розширення номенклатури.

Наталія Ліпська, благодійний фонд «Крила надії», розказала про проблеми, які виникають у дітей та батьків, що їдуть на лікування за кордон. І їх, нажаль, більше ніж можливо собі уявити. Це не висвітлюється в засобах масової інформації, але ще раз доводить про нагальну потребу розвитку служби трансплантації в Україні. Це наші діти, і ми їх повинні вилікувати і захистити.

Радник Міністра охорони здоров’я Матвій Хренов описав зміни, що чекають на вторинну та третинну ланку, починаючи з 2020-ого року. Готуємося. Найближчим часом вийдуть нормативні акти, що спрямовують на новий курс.

Це перша нарада в такому форматі. Отримані відгуки від учасників свідчать про необхідність продовження зустрічей, обміну досвідом та співпраці.