Унікальна операція корекції клоаки: лікарі Охматдиту дали шанс на нормальне життя 7-місячній дівчинці


Листопад 8 / 2023

Серед усіх вроджених вад аноректальної зони однією з найскладніших для корекції є клоака. «Така вада зустрічається вкрай рідко – в Україні це 1 випадок на 80-100 тисяч новонароджених. Тобто до Охматдиту на рік потрапляє 3-5 дітей з цим захворюванням», – розповідає завідувач відділення абдомінальної хірургії НДСЛ «Охматдит» Михайло Сільченко.

Клоака – це рідкісна вроджена вада, при якій пряма кишка, сечові шляхи й родові шляхи відкриваються на промежині одним каналом. Складність лікування полягає в тому, що хірурги мають розділити всі ці системи в окремі виходи, запобігти ускладненням та створити умови для якісного майбутнього життя дитини.

Вперше в Україні в Охматдиті було проведено унікальну операцію за методикою Cincinnati Children’s Hospital: розʼєднання клоаки – відділення прямої кишки – мобілізація вагіни з уретрою – переміщення всіх органів в анатомічно правильне положення. Корекцію клоаки в 7-місячної дівчинки виконала команда хірургів відділення абдомінальної хірургії, серед яких Михайло Сільченко, Володимир Сидоров, Стелла Сітковська.«Вперше таку операцію ми побачили ще у 2015 році на хірургічному майстер-класі в Гданську, що проводив всесвітньо відомий дитячий хірург Альберто Пеня. Дана методика була застосована вперше в Україні та обрана саме для цього випадку, так як вона менш травматична та має більші переваги за попередні методики оперативних втручань при клоаках. Отож ми розібрали дитині неправильно закладену промежину і утворили її наново. Сформували новий анус, перемістили уретру, сформували вагіну та зовнішні статеві органи так, щоб вони не відрізнялись від органів здорової людини. Операція тривала близько 5 годин. Ми залишилися задоволені результатом та цією методикою загалом», – пояснює лікуючий лікар, хірург Володимир Сидоров.

Зараз дитина йде на поправку. Після корекції складної вади дівчинка має всі передумови для нормального життя. Але на неї ще чекає закриття колостоми та довгий шлях реабілітації.Дякуємо команді анестезіологів, хірургів, діагностів, офтальмологам, операційним сестрам, медсестрам відділення, молодшому медичному персоналу та всім спеціалістам, які допомагають діткам бути здоровими та щасливими. Бажаємо всім нашим пацієнтам швидкого одужання!