Війна не перекреслила плани


Липень 13 / 2022

В дитячій лікарні «Охматдит» вперше зробили тотальне опромінення тіла та трансплантацію кісткового мозку дорослій пацієнтці.

Раніше 37-річна медсестра Любов з Ніжина лікувалась від лейкемії в Чернігові та Черкасах. Під час війни жінка потрапила до столичного Охматдиту: від початку повномасштабного вторгнення тут лікують і дорослих. Саме Любові першій провели тотальне опромінення тіла (TBI) та пересадку кісткового мозку (ТКМ) в одному медичному закладі за принципом all under the roof (все під одним дахом). Раніше пацієнтам доводилося робити їх у різних установах, а подекуди — навіть в різних країнах.

У січні 2022 року в Охматдиті запрацював найсучасніший в Україні лінійний прискорювач електронів Elekta Synergy S Agility, який було оновлено у 2021 році завдяки МОЗ України за ініціативою відділень променевої терапії, ТКМ та керівництва лікарні. Променева терапія для онкохворих застосовується як складова частина режиму кондиціонування до трансплантації кісткового мозку або гемопоетичних стовбурових клітин у пацієнтів з лейкозами, лімфомою, множинною мієломою, апластичною анемією, МДС, солідними пухлинами. Для Охматдиту поява такого пристрою означала значний крок уперед. Тепер наші пацієнти мають можливість отримувати медичну допомогу, як у найкращих спеціалізованих клініках світу, таких як: Mayo Clinic (Рочестер, США) та Онкологічний центр Андерсена (Х’юстон, США).

Переваги прискорювача роз’яснив завідувач Центру радіології Охматдиту Станіслав Рєбєнков: «Лінійний прискорювач дає можливість робити весь комплекс процедур для пацієнтів з важкою онкологічною патологією, який зараз доступний у світі. Найновіше програмне та апаратне забезпечення дозволить нам використовувати найсучасніші методики променевої терапії, в тому числі ті, які раніше ніколи в Україні не використовувались».

У червні TBI пройшла Любов: підготовка тривала тиждень, сама процедура зайняла 65 хвилин. Променева терапія підготувала пацієнтку для подальшої необхідної пересадки кісткового мозку. Донором стала 13-річна донька Любові — Дарина.

Амбітні плани з розширення методик променевої терапії для дітей в Україні були в Охматдиту ще до війни. Повномасштабне вторгнення не скасувало їх, а лиш змотивувало до розширення можливостей. Тепер фахову допомогу можуть отримати й онкохворі дорослі: «Зараз не маємо права марнувати жодного шансу на життя українців. Тому дитяча лікарня «Охматдит» отримала ліцензію від МОЗ на проведення трансплантації кісткового мозку для дорослих пацієнтів»,— пояснив завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Олександр Лисиця. Він з лікарем Андрієм Будзиним були основними лікарями Любові під час її перебування у відділенні ТКМ.

Лікування в Охматдиті для жінки було безкоштовним: TBI та пересадка кісткового мозку фінансується з державного бюджету.

«Це все стало можливим завдяки злагодженій роботі Міністерства охорони здоров’я, Верховній Раді України, Міністерству фінансів, команді Охматдиту і великій кількості небайдужих людей. Працюємо далі на благо України та заради перемоги»,— зазначив генеральний директор НДСЛ «Охматдит» Володимир Жовнір.

За весь час, відколи Охматдит почав лікувати дорослих, вже 4 дорослих пацієнтів пройшли трансплантацію кісткового мозку. Команда лікарні працює, щоб допомагати кожному українцю зберегти та відновити здоровʼя. Для цього разом з МОЗ України впроваджуємо найсучаснішу техніку та підходи просто під час війни.

Нині пацієнтка Охматдиту Любов почувається добре, в пʼятницю її виписали з лікарні. Далі вона продовжуватиме лікування амбулаторно.

Більше фото про першу TBI та трансплантацію кісткового мозку за посиланням.