Про лікарню
НДСЛ «Охматдит» – багатопрофільний діагностично-лікувальний заклад, який надає спеціалізовану висококваліфіковану медичну допомогу дитячому населенню України. Найбільша дитяча лікарня в Україні.
Історія лікарні розпочалася у 1894 році, коли на кошти видатного підприємця та мецената Миколи Терещенка у Києві було побудовано та відкрито Київську безоплатну Цесаревича Миколая лікарню для чорноробів та незаможних людей.
В сучасному вигляді Українська дитяча спеціалізована лікарня створена Указом Президента України № 494/96 на базі Українського консультативного центру матері і дитини МОЗ України та Київського дитячого науково – лікувального об‘єднання «ОХМАТДИТ».
Указом Президента України №484/2008 Українській дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» наданий статус національної.
На сьогодні НДСЛ «Охматдит» МОЗ України – сучасна лікувально-діагностична установа, де виконуються реконструктивно-пластичні операції, пересадка кісткового мозку (в т.ч. від неродинного донора), хірургічна корекція складних вроджених вад розвитку у новонароджених дітей, виходжування за сучасними технологіями глибоко недоношених дітей, онконейрохірургія, діагностика та лікування ретинопатії новонароджених, функціонує потужний медико-генетичний центр для діагностики та лікування рідкісних спадкових та генетичних захворювань у дітей тощо.
Колектив НДСЛ «Охматдит» МОЗ України надає консультативну, організаційно-методичну допомогу фахівцям закладів охорони здоров’я з питань розробки та впровадження сучасних методів діагностики та лікування, етапності та наступності в лікуванні дітей України.
Після початку повномасштабного вторгнення росії фахівцями лікарні надається медична допомога пацієнтам, незалежно від віку. Внесені відповідні зміни до ліцензії НДСЛ «Охматдит» на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Лікарня є клінічною базою для 27 кафедр таких установ як, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Національний університет охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, ДУ «Український науково-практичний медичний центр неврології та реабілітації МОЗ України», Український науково-практичний Центр ендокринологічної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України, ПЗВО «Міжнародний Європейський університет».
Загальний ліжковий фонд лікарні 720 ліжок і складається з:
- соматичного стаціонару на 408 ліжок, в т.ч. неонатологічні відділення; відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій; онкогематологічні відділення (хіміотерапії зі стаціонаром денного перебування, інтенсивної хіміотерапії, трансплантації кісткового мозку, інтенсивної мегадозової хіміотерапії та імунотерапії, хіміотерапії онкогематологічних захворювань з блоком інтенсивної терапії), відділення онкології, Центр патології гемостазу, Центр інфекційних захворювань «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД»; відділення педіатрії, неврології, ендокринології, інфекційне діагностичне боксоване відділення, інфекційне боксоване відділення для дітей молодшого віку.
- хірургічного стаціонару на 312 ліжок (відділення ургентної, торакальної, абдомінальної, гнійної хірургії, ортопедії та травматології, пластично-реконструктивної мікрохірургії, гінекології дитячого та підліткового віку, дитячої отоларингології, відділення дитячої офтальмології і мікрохірургії ока, дитячої нейрохірургії, хірургії новонароджених, недоношених та дітей раннього грудного віку);
- ліжка інтенсивної терапії: відділення інтенсивної терапії (15 ліжок), відділення інтенсивної терапії новонароджених дітей з виїзною бригадою інтенсивної терапії новонароджених (неонатологічна) (15 ліжок), відділення анестезіології та інтенсивної терапії з ліжками екстракорпоральної терапії з виїзною бригадою (15 ліжок).
Щорічно в лікарні виконується біля 9 тисяч операції, за виключенням кардіохірургічних. За останнє десятиріччя значного розвитку досягла хірургічна корекція вроджених вад розвитку, впроваджуються нові методики як оперативного, так і консервативного лікування хірургічних захворювань.
Мультидисциплінарний підхід до ведення хворих необхідний для здійснення верифікації діагнозів в найкоротші строки та подальшого ефективного лікування. В лікарні створені та активно працюють мультидисциплінарні групи спеціалістів, які комплексно займаються діагностикою та лікуванням пацієнтів, адже лише комплексна модель ведення складних пацієнтів дає високий результат.
З 2002 року в лікарні проводяться: лапароскопічні операції, оперативне лікування сколіозу із застосуванням системи «Міст», з 2008 року – із застосуванням зростаючої системи «Страйкер»; використання біоімплантантів при хірургічних операціях у новонароджених. Виконуються унікальні оперативні втручання при атрезії та стенозі стравоходу/трахеї (у т.ч. у новонароджених дітей) з використанням малоінвазівних ендоскопічних методів.
Лікарня отрималала сучасну систему нейронавігації для нейрохірургічних та ортопедичних операційних, аналоги якої є лише в 5 центрах Європи.
Нову систему нейронавігації було запущено наприкінці липня. Обладнання використовується в більшості нейрохірургічних втручань, ортопедії і травматології, що допомагає зменшити хірургічну травму, ризики операції та прискорити відновлення маленьких пацієнтів.
Нове обладнання значно розширило можливості у лікуванні деяких форм епілепсії, які раніше були неможливі. Також нейронавігація постійно використовується в лікуванні гідроцефалії та видаленні пухлин головного мозку. З кінця липня спеціалісти нашої лікарні виконали вже понад 20 операцій з використанням нових технологій.
У відділенні пластично-реконструктивної мікрохірургії виконуються операції реімплантації (приживлення) ампутованих сегментів кінцівок та кінцівок; проводяться хірургічні операції по відновленню ушкоджених кровоносних судин, переферійних нервів та сухожилок, пересадка кістки на судинній ніжці. Розроблена та запроваджена методика лікування дітей із пологовим паралічем верхньої кінцівки починаючи із 2-3 місячного віку (єдине в Україні відділення), на рівні світових медичних стандартів якості проводяться операції по корекції вроджених вад розвитку (щелепне – лицьової області, грудної клітини, черевної порожнини, сечовивідних шляхів, крупних суглобів), у т.ч. і у новонароджених дітей.
Впроваджені новітні методи консервативного лікування неоперабельних гігантських гемангіом; деяких видів новоутворень (лімфангіоми).
У відділенні абдомінальної хірургії проводяться оперативні втручання дітям зі всієї країни з приводу портальної гіпертензії (шунтуючі операції з пластикою – єдиний в Україні, з діагнозами кістозних новоутворень паренхіматозних органів. Спеціалісти Охматдиту проводять унікальні операції з видалення кіст загальної жовчної протоки
Охматдит є одним з трьох українських центрів, де проводиться трансплантація печінки дітям:
- – трансплантація печінки – 3.
- – трансплантація нирки – 7 (всього – 22).
У відділенні дитячої та підліткової гінекології проводиться хірургічна корекція природжених і набутих вад розвитку статевих органів (для дітей раннього грудного віку – єдине в Україні відділення), консервативне лікування різних форм порушень статевого дозрівання.
З 2000 року у відділенні оперують кісти яєчників у дівчат методом лапароскопії.
У відділенні гнійної хірургії проводиться хірургічна корекція важких форм туберкульозних спондилітів з паралічем кінцівок (єдине в Україні відділення).
Відділення дитячої отоларингології проводить хірургічну корекцію атрезії хоан, лікування папіломатозу гортані дітям усіх областей України.
У відділеннях токсикології, інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій застосовуються методи екстракорпоральної детоксикації, гемосорбції, гемодіалізу, плазмоферезу, перитонеального діалізу, гемодіалізу, розроблені методи лікування гострої і хронічної ниркової недостатності.
У відділенні дитячої офтальмології та мікрохірургії ока розроблено клініко-офтальмологічний моніторинг та оперативне лікування дітей з ретинопатією недоношених, методики діагностики та лікування очних хвороб, що призводять до сліпоти, а також впроваджено методику лікування онкологічних захворювань очей.
В педіатричних відділеннях проводиться діагностика та лікування тяжких захворювань сполученої тканини, аутоімунних захворювань, важкої форми бронхіальної астми, рецидивуючого обструктивного синдрому, полінозів, атонічного дерматиту, дерматореспіраторного синдрому.
Діти з судомами різного генезу (епілепсія, епісиндром) у відділенні дитячої неврології складають до 30%, де проводиться повне клініко-інструментальне обстеження (ЕЕГ, ЕхоЕГ, НСГ, КТ головного мозку, МРТ), що дозволяє уточнити генез процесу і підібрати адекватне лікування антиконвульсантами різного напрямку дії у дітей, які довгий час безуспішно лікувались.
До дитячого ендокринологічного відділення поступають діти з вперше виявленими тяжкими формами цукрового діабету та іншою важкою ендокринною патологією. У відділенні проводяться сучасні методи дослідження і лікування з застосуванням інтенсивної інсулінотерапії, інстимуляцій бета – клітин підшлункової залози, інсулінової помпи. Відділення являється ініціатором організації Школи самоконтролю для дітей хворих на цукровий діабет, що дозволяє забезпечити їм повноцінне життя, а також попередити розвиток ускладнень.
Унікальними в НДСЛ «Охматдит» є відділення онкогематологічного профілю (в т.ч. трансплантації кісткового мозку), в яких не тільки надається високоспеціалізована медична допомога дітям з гематологічними і онкогематологічними захворюваннями, а і проводиться трансплантація кісткового мозку, типування (підбор) донорів кісткового мозку. За 2022 рік проведено 17 ТГСК дітям та дорослим (з 2014 року – 228).
Технології, які використовуються у відділеннях є високовартісними і високотехнологічними та не можуть бути забезпечені в регіонах.
З кінця 2009 року працює Референс – лабораторія з клінічної лабораторної діагностики онкогематологічних захворювань. Проводиться активна робота по вивченню і адаптації високорезультативних зарубіжних технологій в лікуванні лейкозів і лімфом дитячого віку з метою впровадження нових програм хіміотерапії в базових відділеннях дитячої гематології. Запровадження в практику лікувальних протоколів інтенсивної хіміотерапії в 5 разів збільшило позитивну результативність.
У відділеннях неонатологічного профілю проводяться обстеження, інтенсивна терапія і виходжування хворих новонароджених і недоношених дітей з екстремальне низькою масою тіла та важкою перинатальною патологією. Понад 40% новонароджених і недоношених дітей потребують проведення інтенсивної терапії. Застосовуються сучасні методи інтенсивної терапії: пролонгована штучна вентиляція легенів, СРАР – терапія, респіраторна терапія у глибоконедоношених немовлят, парентеральне харчування, екстракорпоральна детоксикація, корекція важких водно-електролітних, метаболічних розладів, порушень імунітету. У відділеннях впроваджена модель перинатального догляду «мати-кенгуру». У відділенні хірургії новонароджених впроваджені сучасні методики корекції вроджених вад розвитку.
- медико-генетичне консультування та діагностику синдромальних форм у дітей з вродженими вадами серця та судин.
Медико-генетичний центр – єдиний генетичний заклад в країні, який продовжує діагностику мікроделеційних синдромів у дітей різного віку з різних областей України.
Спектр медико-генетичних досліджень, що виконуються в лабораторії СМГЦ, є, в основному, достатнім для повноцінного постнатального обстеження та діагностики спадкової та вродженої патології на сучасному рівні.
Спеціалізований медико-генетичний центр виконує функцію міжрегіонального спеціалізованого медико-генетичного закладу де проводяться:
- медико-генетичне консультування та діагностику сімей з усіх регіонів України з підозрою на лізосомальні хвороби;
- діагностику з допомогою молекулярно- цитогенетичного методу (FISH) однієї із форм хромосомної патології – мікроделеційних синдромів, таких як: синдромів мікроделеції 22q11.2, Вільямса, Прадера-Віллі, Ангельмана, Fish на патологію хромосом 21,18,13,Х,У;
- медико-генетичне консультування та діагностику синдромальних форм у дітей з вродженими вадами серця та судин.
Медико-генетичний центр – єдиний генетичний заклад в країні, який продовжує діагностику мікроделеційних синдромів у дітей різного віку з різних областей України.
Спектр медико-генетичних досліджень, що виконуються в лабораторії СМГЦ, є, в основному, достатнім для повноцінного постнатального обстеження та діагностики спадкової та вродженої патології на сучасному рівні.
НДСЛ «Охматдит» визначена установою, що виконує функції експертного та регіональних центрів неонатального скринінгу для створення нової системи неонатального масового скринінгу в Україні.
Центр орфанних захворювань та генної терапії є першим і поки що єдиним в Україні центром, який в повному обсязі надає високоспеціалізовану медичну допомогу хворим з рідкісними (орфанними) захворюваннями (консультативну, діагностичну, в. т.ч. лабораторну діагностику та терапевтичну допомогу). Спеціалісти Центру проводять також методичну та активну просвітницьку роботу. В Центрі крім пацієнтів зі спадковими метаболічними захворюваннями, надають медичну допомогу хворим з іншими орфанними хворобами з усіх регіонів країни. Фахівці Центру та суміжних підрозділів постійно оновлюють методи діагностики, пройшли інтенсивну підготовку та здобули для Охматдиту визнання лікарні, що здатна проводити генну терапію.
Центр інфекційних захворювань «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» (єдиний в Україні центр) надає спеціалізовану амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну медичну допомогу дітям з важким та стійким до стандартного лікування перебігом ВІЛ-інфекції/СНІДу з використанням сучасних методів лікування, впроваджує сімейний підхід та прагне досягти стандартів надавача інтегрованих послуг.
Центр медико-психологічної, соціально-реабілітаційної допомоги (єдиний в Україні центр) забезпечує психологічне консультування та психологічний супровід дітей з різною патологією по відділеннях лікарні, навчально-виховну роботу в відділеннях та Центрах лікарні, в тому числі організацію навчання дітей Центру токсикології з залученням шкільних педагогів.
Фахівцями Центру надається медико-психологічна, соціально-реабілітаційна допомога дітям і сім‘ям, які опинились в кризовій ситуації.
Методично-організаційний навчально-ресурсний центр на сьогодні виконує такі функції:
- Організаційно-методичний супровід системи управління якістю ISO 9001:2015 в Лікарні. Здійснення внутрішніх аудитів. Розробка заходів щодо удосконалення системи управління якістю. Вивчення думки пацієнтів щодо рівня надання медичної допомоги та комунікації.
- Організаційний супровід здобуття загальної середньої освіти учнями, які перебувають на стаціонарному лікуванні в НДСЛ «Охматдит».
- Методичне забезпечення, моніторинг, оцінка та координація діяльності органів та закладів охорони здоров’я України з питань впровадження та розвитку Програм, направлених на охорону здоров‘я дітей та матерів, в тому числі Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» та медичної допомоги підліткам та молоді на принципах дружнього підходу – «Клініка, дружня до молоді». Участь в розробці національних нормативних документів з даних питань.
Консультативно–діагностичну поліклініку щорічно відвідує понад 270 тис. відвідувачів. КДП надає допомогу дітям і жінкам репродуктивного віку з 30 лікарських спеціальностей.
Удосконалена робота реєстратури – впроваджена в дію програма «Поліклініка без черг», електронний запис модулю «Реєстратура».
Впроваджується електронна програма «Simplex Med».
З метою надання консультативно-діагностичної медичної допомоги дитячому населенню областей, що знаходилися під окупацією, із співробітників Консультативно-діагностичної поліклініки та стаціонару створена виїзна бригада.
Консультації проводяться за більш ніж 15 напрямками, працює також виїзна бригада лабораторної та діагностичної служб. На сьогодні здійснено 26 виїздів, обстежено понад 3700 пацієнтів.
З метою впровадження сімейно-орієнтованого підхіду в медичному догляді за дітьми опрацьовується проєкт створенням сімейного будинку Рональда МакДональда на території лікарні «Охматдит».
Дім Рональда МакДональда матиме 50 кімнат, які дозволять забезпечити понад 18 000 безоплатних ночівель на рік родинам у комфорті та поруч з дитиною. Очікується, що Дім відкриє свої двері для родин маленьких пацієнтів вже наприкінці наступного року.
У 2021 році:
- Розпочався спільний проект МОЗ України та МВС України ― Аеромедична евакуація‖
- Виконано 7 аеромедичних транспортувань пацієнтів з регіонів України до НДСЛ ― Охматдит.
У 2022 році:
- Забезпечено надання медичної допомоги в повному обсязі дітям та дорослим в умовах бойових дій.
- Відбувся запуск нового корпусу в повному обсязі.
- Розпочали роботу 3 нових відділення.
- Отримано лицензію та розпочато лікування онкогематологічних захворювань та ТКМ у дорослих.
- Впроваджено у практику нову методику променевої терапії – TVI.
- Активне впровадження в клінічну практику портативного КТ.
- Проведено перше хірургічне втручання із застосуванням ЕКМО
- Розширено функціонал відділення інтенсивної терапії за рахунок анестезіологічної складової.
- Налагоджено процес цілодобового чергування офтальмологічної служби.
- Розширено клінічні можливості відділення абдомінальної хірургії за рахунок залучення команди дитячих урологів.